3 PRAVIDLA, JAK NA UDRŽITELNÝ ŠATNÍK

Položte si pár následujících otázek:

je pro vás důležitý materiál? Přemýšlíte nad tím, zda danou věc skutečně potřebujete? Podporujete lokální návrháře? Záleží vám, za jakých podmínek byl daný kousek oblečení vyroben? Nenecháte se snadno zlákat reklamou, oblíbeným blogerem či magazínem? Nemají na vás přílišný vliv slevy velkých řetězců a jiné výhody?

Vyšlo vám většinou ANO? Tak věřte, že jste na dobré cestě.

Pro ty, kterým vyšlo spíše ne, máme 3 jednoduché tipy, jak s udržitelným šatníkem začít:

1. Buy less, choose well, make it last

Tento výrok patří známé módní návrhářce Vivienne Westwood, která již několik let aktivně podporuje slow fashion. Důležitým krokem při nakupování je investice do přírodních materiálů. Nákup se Vám sice může prodražit, ale díky dlouhodobé životnosti výrobku se to opravdu vyplatí. Zároveň tímto podporujete tzv. slow fashion.

Důležité je, vytvořit si svůj základní systém v šatníku (vy, kteří v tom stále tápete, nebojte se poprosit o radu třeba kamaráda/ku nebo využijte služeb odborníka).

Dobře vybrané kousky pak budou tvořit základní kámen šatníku a Váš styl na několik let.

Kde seženete kvalitní módu ?

Naše tipy:

Lokální návrháři a značky – Odivi, Lukáš Macháček, Pietro Filipi, Leeda

Concept stores- 100class, Harddecore, Czech Labels & Friends , Kurator

Etická oblečení – EtikButik či Nila

Markety – LeMarket, Mint market

2. Upcyklovaná móda a DIY

Už i u nás si můžete koupit upcyklovanou neboli přetvořenou módu, kdy se ze starých nepotřebných kousků vytváří kousky nové. Mezi naše oblíbené patří WIN WIN Love, Lubica Skalská nebo Recycle with love.

Kdo rád tvoří, může si vytvořit vlastní kousek podle svého gusta formou Do it yourself – udělej si sám. Máte džíny, které už nenosíte? Co je přetvořit na nové kraťasy s originálním motivem? Různé tipy a nápady najdete na youtube nebo se můžete přihlásit na workshopy, které se právě tímto tématem zabývají. Workshopy a události pro Vás zveřejňujeme pravidelně na našem FB profilu.

3. Vintage a second handy

Nakupujte z druhé ruky, prodávejte či darujte oblečení.

V Praze je nespočet second handů, ale záleží pouze na vás, jaký styl a kvalitu preferujete. Někdy se vyplatí zajít do tzv. hrabáren a na pravidelné blešáky, protože nikdy nevíte, co za zajímavé a kvalitní kousky tam můžete najít. Stále častěji vznikají stylové obchody na kterých poznáte, že majitelky svou práci dělají opravdu s láskou. Za nás doporučujeme navštívit například – Mint, Slow bazar, Boho Vintage Concept Store, Scoro Coco

Vaše oblečení můžete také poslat dál. Udělejte si třeba vlastní shopping night s kamarády nebo prodejte nějaké své kousky na stránkách Vinted.cz.

Více jsme už psali v článku zde. 

Důležitým bodem a tipem,  jak si zachovat udržitelný šatník je – správná starost o oblečení!

I když vám to může připadat jako samozřejmost, ne každý ví, jak se o své oblíbené kousky pořádně starat. Šetrně jej perte, žehlete a ukládejte. Existují šicí dílny, kde Vás naučí, jak si třeba i rozbité kusy oblečení opravit či přetvořit. (viz bod 2)

No a kdyby náhodou, tak tu pořád máme naše maminky a babičky. 🙂

Ilustrace: Christina Cooper

prev
next