VINTED.CZ

Pokud používáte internet, zajímáte se o módu a není vám lhostejný osud naší planety, určitě jste už museli alespoň zaslechnout o portálu Vinted.cz (dříve trefněji nazvaném Votočvohoz.cz). Možná na tomto úžasném webu už máte i založený profil, ale nikdy jste se nedostali k tomu svoje vytřízené kousky z šatníku nafotit nebo si něco koupit od jiného uživatele. V tomto článku vám stručně fungování Vinted.cz představíme a snad vás i přesvědčíme k tomu, abyste se stali této úžasné a obrovské komunity součástí. A pokud už její součástí jste, jistě oceníte alespoň několik tipů a rad.

Co je to Vinted.cz? Portál, na kterém je možné kupovat, prodávat a vyměňovat nošené oblečení, boty a doplňky. Dle statistik dostupných přímo na jejich webu, je Vinted.cz zastoupeno už v 10 zemích a má více než 12 milionů uživatelů a 22.3 milionů nahraných předmětů. To už je z čeho vybírat!

Jak na Vinted.cz prodávat a kupovat? Každý uživatel má svůj vlastní profil, kam podle jednoduchého a přehledného návodu nahrává věci, které by rád poslal dál. U každého produktu je potřeba uvést fotky, popis předmětu, velikost, stav a další informace k tomu, aby si případný kupující mohl udělat o oblečení co nejlepší obrázek. Vytoužené kousky na Vinted.cz pak můžete hledat podle několika kategorií jako je druh oblečení, značka, cena nebo lokace prodávajícího. Za každý uzavřený obchod uživatel sbírá hodnocení formou hvězdiček, které pak dalším zákazníkům slouží jako indikátor spolehlivosti.

Jak si kousek z druhé ruky předat? Pomocí zpráv se s uživatelem domluvíte na způsobu platby a předání. Pokud jste ze stejného města, využijte možnost osobního předání, díky kterému se můžete na kousek ještě před zaplacením podívat a v případě nespokojenosti ho nekoupit. A pokud si oblečení chcete vyzkoušet, sejděte se v nákupním centru a propašujte ho nenápadně do kabinky. V opačném případě je potřeba oblečení posílat poštou/kurýrem. Doporučujeme zboží zaslat až po připsání peněz na účet a nezapomenout částku navýšit o poštovné. Pokud budete odesílat menší balíček (triko, sukni, šaty) Českou poštou, jako doporučený dopis bude stát 48 Kč. Objemnější kusy oblečení, boty a kabelky musí být odeslány jako doporučený balík a cena se pohybuje od cca 65 Kč výše. Vinted.cz bohužel není běžný internetový obchod, takže možnost vrácení v případě, že vám oblečení nesedí, není. Nedělejte z toho velkou vědu a prodejte ho dál. V případě, že má ale produkt vady, o kterých vám uživatel neřekl, dožadujte se vrácení peněz a zašlete produkt prodávajícímu zpět.


TIPY

Ve zkratce jsme vám představili, jak to na Vinted.cz funguje a teď s vámi budeme sdílet ještě pár za-několik-let-fungování-na-Vinted-ozkoušených tipů a triků. You can thank us later.

Jak ulovit ty nejlepší kousky

Každý by chtěl najít ty nejhezčí a nejlépe co nejméně nošené věci za hubičku. I když se to mezi obrovským množstvím již nahraných předmětů může zdát jako nemožné, jde to. (Vážně to jde. Tahle informace pochází z úst člověka, kterému se tam povedly ulovit kousky jako vintage Levisky za 350, krásný kašmírový rolák za 300 nebo vysněná jarní bunda za stejnou cenu. A spoustu dalších věcí.) Důležité je vědět, jak hledat.

  • Vinted.cz má oproti běžným second hand obchodům, kde je potřeba se přebírat hromadou oblečení, jednu výhodu – můžete si požadovaný kousek díky kategoriím během chvilky vyhledat. Příklad z praxe – zítra jdete do divadla a nemáte co na sebe. Máte velikost 38 a líbily by se vám bílé slavnostní šaty cenově do 400 Kč, které byste si mohly během dne vyzvednout v Praze. Všechny požadavky je možné navolit. Voilà, váš výběr se z tisíců šatů zúžil na padesát a během chvilky máte, co jste hledaly. Podobně se dá postupovat i pokud máte oblíbenou značku nebo jste si dokonce v obchodě konkrétní kus oblečení vyhlídli. Líbil se vám před dvěma měsíci ve výloze ten dlouhý černý kabát, ale odmítáte za něj dát tolik peněz? Zkuste štěstí, třeba už se někomu onosil a prodává ho za polovinu. Nikdy nevíte, na co všechno se dá na Vinted.cz natrefit.

  • Pokud narazíte na uživatele, který nabízí oblečení podle vašeho vkusu, nezapomeňte jeho profil sledovat. O každém novém přidaném kousku pak budete informováni prostřednictvím notifikací. Pokud si vyberete od jednoho uživatele více věcí najednou, je možné, že získáte automaticky slevu, kterou si na prodej setu nastavil. Jestli-že nenaskočí automaticky, nebojte se o ni zeptat. Většina uživatelů ocení, že jim pomáháte se zbavit více věcí naráz a rádi sleví.

  • Kousky, které vám padly do oka si můžete přidávat do oblíbených a případně čekat, zda je prodávající ještě nezlevní. Pokud hledáte konkrétní kousek, je možné, že se objeví v katalogu vícekrát a za různé ceny. Doporučujeme si uložit si všechny a ve své sekci oblíbené pak v klidu vybrat ten nejvýhodnější!

Jak dobře a rychle prodávat

  • Pokud se chcete zbavit kousků, které nenosíte co nejrychleji, je potřeba si dát záležet na jejich prezentaci, tedy na fotkách, podrobném popisu a všech sdílených informacích. Mnoho lidí se zasekne na tomto kroku, nechce se jim všechny své kousky vyřadit, vyžehlit, nafotit a přidat na web. Jasně, není to asi ta nejzábavnější aktivita na nedělní odpoledne, ale věřte, že čím více energie vložíte do tohoto počátečního procesu, tím rychleji se vám snaha vrátí ve formě prodeje.

  • Na Vinted.cz je k dispozici manuál pro focení a přidávání věcí na profil. Dobré je věci fotit na denním světle, nejlépe na postavě, aby si kupující dokázal představit, jak daný produkt vypadá na těle. Když ho i rovnou přeměříte, ušetříte si později práci s otázkami na rozměry, které vám od uživatelů budou přicházet. Nezapomeňte popsat případné vady, které oblečení má, aby nedošlo k nedorozumění a pozdějším komplikacím.

  • Sdílejte svůj profil nebo prodávané věci na svých ostatních sociálních sítích, zapojujte se do diskuze uživatelek a uvidíte, že si vaše kousky brzy najdou nový domov.

Čemu se vyhnout

  • Je zbytečné na svůj profil nahrávat předměty, kterým už hodně viditelně odzvonilo. Říká se sice, že každá věc si svého kupce najde, ale opravdu je malá pravděpodobnost, že si někdo mezi tolika předměty vybere vaše dětské okopané boty z roku 1995 nebo zašedlé basic tílko, které leželo několik let na dně skříně. Snažte se si představit, co byste si na Vinted.cz rádi koupili vy a přemýšlejte, zda by někdo o věc, kterou chcete vystavit, mohl mít zájem. Nemoderní a hodně obnošené věci můžete darovat na charitu, kde jistě ještě poslouží, použít v domácnosti nebo recyklovat v kontejnerech na textil.

  • Nikdo nemá rád, když se s ním jedná hrubě nebo neslušně. Mnoho uživatelek Vinted.cz si bohužel zvyklo na zvláštní způsob komunikace, kdy zcela vypouští pozdrav nebo jakékoliv milé slůvko a svůj projev zkrátí jen na pouhé: „Výměna?“ Komunikujte s ostatními uživateli mile, vycházejte jim vstříc a snažte se být slušní. Zapomněli jste zaslat platbu? Omluvte se a nevymýšlejte si báchorky o tom, že banka platbu neodeslala. Nestíháte se dostavit na místo srazu? Zavolejte prodávajícímu a domluvte se na času jiném. V případě jakéhokoliv problému v komunikaci během prodeje je možné kontaktovat partu Vinted, která vám ho pomůže vyřešit.

  • Pokud nechcete přijít zbytečně o peníze, vyhněte se zasílání na dobírku u neověřených uživatelů. Při této službě jste totiž povinni na poště zaplatit poštovné předem. Když si ale později adresát balík nevyzvedne, sice se vám vrátí zpátky, cenu poštovného Vám už ale nikdo neproplatí.

  • Nenuťte výměnu uživatelům, kteří o ni nemají zájem. Na Vinted.cz je kromě prodeje/nákupu dostupná i možnost výměny a každý uživatel ji může u svého předmětu navolit, pokud si to přeje. Mnoho uživatelek se výměny dožaduje i přesto, že vy máte zájem pouze o prodej.

Moc nás potěší, pokud Vám tento manuál pomůže se zorientovat v chodu portálu Vinted.cz a třeba se někdy při obchodu setkáme!

Varování: Jak jednou propadnete nákupům na Vinted.cz, do běžných obchodů vás už nikdo nedostane.

Text: Tereza Bourová

Fotky: Tereza Bourová

prev
next