NEW YORK SECONDHAND TIPY

New York – obrovská světová metropole a ráj konzumu. Místo, které toho tolik nabízí, které dokáže zcela pohltit a na které jen tak nezapomenete. I přesto, že v Americe bohužel neplatí mnoho norem, na které jsme zvyklí zde v Evropě a její neekologičnost doslova šokuje, najdou se zde i lidé, kterým osud planety není lhostejný a kteří se snaží momentální situaci změnit. A to i prostřednictvím udržitelné a etické módy. Tento článek vám poskytne několik málo tipů na to, kde najdete v New Yorku ty nejlepší second handy a v jakých čtvrtích nakoupíte férovou módu.

V případě, že hledáte malé lokální podniky, vyhněte se rovnou hlavním turistickým třídám na Manhattanu, jako je 5th Avenue, a okolí významných turistických atrakcí. Tam totiž najdete jen gigantické a několikapatrové řetězcové obchody, ze kterých jde mráz po zádech. Na Upper East Side je možnost natrefit i na menší butiky, původ a proces výroby oblečení ale často i přes vysokou cenu nemusí být zcela transparentní.

Ryze lokální a second hand móda má pré ve čtvrtích jako je West Village, Soho, Greenwich Village, East Village a Lower East Side, které se nachází na středním a dolním Manhattanu. Sekáče se zde nazývají „thrift shops“, často narazíte i na „vintage stores“, kde můžete sehnat i designerské oblečení a doplňky. V Americe je známých několik second handů, které mají více poboček. K těm patří a za zmínku stojí L Train Vintage, ve kterých se dá pořídit levně, a Buffalo Exchange. Hodně oblíbené jsou i obchody Good Will, které kromě oblečení nabízejí i knihy nebo nábytek, zde je ale potřeba se pořádně přehrabovat. Jak designem, tak sortimentem mě okouzlil The Vintage Twin Pop-Up (http://www.thevintagetwin.com/), který jsem navštívila na 26 Prince Street. Pokud máte slabost pro vintage Levisky, budete se tu cítit jako v ráji. Bohužel, ceny jsou v New Yorku vysoké a mohou být v porovnání s českými second handy odrazující, nicméně je potřeba mít na paměti, že životní standard Američanů, včetně mezd, je mnohem vyšší než u nás. V obchodech, které jsem navštívila, vždy ceny začínaly na 6 dolarech (v přepoštu 150 Kč) a stoupaly výše. Thrift shops a obchodů s lokální tvorbou je plný i západní Brooklyn, a to hlavně vyhlášená čtvrť Williamsburg.

Většina obchodů funguje i online, můžete se tedy dopředu podívat na jejich sortiment, ceny i příběh za jejím vznikem – z těch, na které jsem narazila, mě zaujaly Blok Hill, The Clay Pot nebo Wisterlind.

Text, fotky: Tereza Bourová

Pinteres.com

prev
next