CO SE NENOSÍ

V rámci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět jsme navštívili estonský snímek s názvem „Co se nenosí“ (v originále Moest Väljas) o upcyklaci módy. Film estonských režisérů Jaaka Kilmi a Lennarta Laberenze má stravitelných 58 minut a byl uveden v kategorii Takzvaná civilizace. Dokument také získal Cenu Studentské poroty.

second round, co se nenosí, slow-fashion, upcyklace
film „Co se nenosí“:  

Studentská porota má za úkol vybrat nejlepší film z kolekce snímků pro studenty. Je tvořena převážně středoškoláky z řad organizátorů Studentských filmových klubů Jeden svět na školách.

A co upcyklace vůbec je? Jde o metodu, která využívá materiál z přebytečných výrobků k vytvoření zcela nového, mnohdy velmi zajímavého a originálního produktu. Podle tohoto principu své kolekce vytváří i estonská módní návrhářka Reet Ausová, se kterou se ve filmu setkáváme.

second round, co se nenosí, slow-fashion, upcyklace
film „Co se nenosí“:

Reet využívá textil, který by jinak skončil na skládce, stejně jako tuny oblečení, které vyšly z módy nebo se jednoduše neprodaly. Problémem však je, že oblečení se rozkládá stovky let a v řadě případů se nerozloží vůbec. Taková nadprodukce je dlouhodobě neudržitelná a je plýtváno zdroji celé země. Reet se tedy rozhodne o nezbytnosti upcyklace přesvědčit vedení nadnárodních módních korporací. Jak tohle dopadne? Zjistěte, kde se film promítá, zavolejte kamarádce či kamarádovi a věnujte 58 minut upcyklaci!

Po projekci ještě následovala debata s Kamilou Boudovou, přední českou odbornicí na udržitelnou módu a módní obchod. Kamila má profesní zkušenosti napříč textilním a oděvním průmyslem v Paříží, Německu a Londýně. O ní ale až v samostatném článku, tak zatím!

prev
next

Leave a Comment

Name*
Email*
Website