3 DOKUMENTY 3 KNIHY

Dokumenty a knihy, které stojí za to

Ať už se o téma udržitelnosti zajímáte dlouho nebo jste zatím na začátku cesty, určitě není na škodu využívat jakoukoliv příležitost k tomu se vzdělávat a spojovat se s lidmi, se kterými je možné se navzájem inspirovat a posouvat dál. V dnešní době se naštěstí stále častěji organizují eventy a workshopy, které mají za cíl svým návštěvníkům předat hodnotné informace a něčím je obohatit. O těch informujeme zejména na našich facebookových stránkách.  V tomto článku naleznete několik tipů na dokumenty a knihy převážně z oblasti módního průmyslu, které lze využít k samostudiu a které dokáží otevřít oči, inspirovat a zkrátka stojí za to.

Dokumenty:

The True Cost 

The True Cost je zřejmě nejznámější dokument upozorňující na praktiky fast fashion.  Obsahuje všechny odpovědi na otázky, které si někdo, kdo začíná pochybovat o tom, jak módní průmysl vlastně funguje, může klást. Zabývá se celou škálou problémů a procesů – od produkce materiálu, přes výrobu, až po strategii firem, chování spotřebitelů a nebo také vliv médií na naši společnost. Režiséru Andrew Morganovi se podařilo obsáhnout v 92 minutách vše. Dokument vznikl z části jako reakce na zřícení bangladéšské továrny Rana Plaza v roce 2013. V ní zahynulo více než tisíc zaměstnanců pracujících jako krejčí a švadleny pro světové módní giganty. The True Cost zobrazuje realitu a ta je opravdu děsivá.

Co se nenosí 

Hlavním tématem tohoto estonského dokumentu je upcyklace. Módní návrhářka Reet Aus v něm představuje svou práci a ukazuje, jak při vytváření vlastních kolekcí využívá zbytkový materiál, který se v minulosti nevyužil.  Reet je nesmírně inspirativní a proaktivní člověk, a tak se rozhodne pátrat po původu jednoho páru džínů ze Zary. Kolik spotřebitelů se zamyslí nad tím, co všechno se za kouskem, který si nesou v tašce z obchodu, skrývá? Kým, za jakých podmínek a z čeho byl vyroben? Při své cestě mimo jiné zjišťuje, jaké obrovské množství textilního odpadu ve výrobních továrnách vzniká a snaží se o zdánlivě nemožné – přesvědčit vedení největších módních firem, že tudy cesta neveze.

Tam někde v Bangladéši

Třetí vybraný dokument se zaměřuje na kožedělný průmysl, který je v Bangladéši velmi rozšířený a tvoří jeden z nejvýdělečnějších sektorů. Díky němu patří město Hazaribagh, ve kterém se dokument natáčel, k nejvíce znečištěným místům na světě. Stopy po průmyslové výrobě jsou patrné na každém kroku. Silným momentem dokumentu je, když si reportérka Belinda Lee při chůzi ulicemi města zakrývá nos rouškou a popisuje zápach, jaký ještě nikdy nezažila, zatímco místní kolem ní v nelidských podmínkách pracují. Tito lidé již od velmi nízkého věku riskují každý den při zpracovávání kůže svoje zdraví, aby uživili sebe a svou rodinu. Tento úděl se předává z generace na generaci.

Knihy:

Zázračný úklid 

Z trošku jiného soudku je kniha Zázračný úklid od japonské autorky a expertky na úklid Marie Kondo. Popisuje v ní svou metodu KonMari, která má, laicky řečeno, naučit lidi správně uklízet. Není řeč o každodenní rutině, ale o jednom VELIKÉM úklidu. Během něj se máme zbavit všeho, co v nás nevzbuzuje radost a třeba nás nějakým způsobem i psychicky zatěžuje. Je možné, že si často ani neuvědomujeme tu moc, jakou na nás věci, kterými se obklopujeme, působí. Marie Kondo čtenáře učí, jak správně třídit a jak zacházet s těmi věcmi, které pro nás mají význam a které ve svém životě potřebujeme. Hlavní myšlenka by se dala shrnout následovně –  není nutné zbytečně hromadit mnoho věci bez hodnoty, ale vlastnit méně věcí, o které se budeme náležitě starat.  A to jde rozhodně v praxi aplikovat i na ostatní aspekty života.

Domácnost bez odpadů 

Úžasný trend „zero waste“ – co to přesně je a jak ho praktikovat? Známá americká autorka Bea Johnson se svou rodinou již od roku 2008 žije tak, aby vyprodukovala co nejméně odpadu, který by zatěžoval naši planetu. Za celý rok jím naplní pouze jednu zavařovací sklenici.  Díky přednáškám, blogu a této knize se ze zero waste stal pojem, ke kterému tíhne čím dál tím více lidí. I tak je ale ještě stále hodně takých, kteří samotnou myšlenku obdivují, ale nedokáží pochopit, jak ji zrealizovat. V knize je vše krok po kroku popsáno a dozvíme se třeba, jak si podomácku vyrábět produkty, které by se jinak musely koupit v obchodě, a tudíž vyprodukovat odpad nebo jak věci správně skladovat. Zcela nulový odpad vytvářet nejde, ale měli bychom se, všichni obyvatelé naší planety snažit, aby byl co nejmenší.

Až na dno blahobytu 

Až na dno blahobytu je více teoretické a náročnější čtení, kterému je potřeba věnovat dostatek času. Autor, český sociolog Jan Keller, rozvíjí myšlenku, zda současná konzumní společnost je vůbec schopná trvale udržitelného životního stylu. Klade si otázku, zda z momentální ekologické krize existuje reálné východisko. Kniha byla poprvé vydána ještě v 90. letech, v době, kdy na mnoha místech ve světě docházelo k velkým změnám. Už tehdy ale autor předpověděl, kam se jako společnost posuneme. Číst tuto knihu o 20 let později a vědět, že měl pravdu, je zvláštní a poněkud deprimující pocit. Nutí čtenáře k zamyšlení a snaze pochopit, proč se jako společnost chováme tak, jak se chováme… A jaký to má dopad na naši planetu.

Autor: Tereza Bourová

Koláže: Christina Cooper

prev
next