LESS BY TEREZA BOUROVA

Proč zrovna LESS? Čeho MÉNĚ?

Módnímu průmyslu je připisován vysoký podíl na znečištění naší planety. Vzniká kvůli němu obrovské množství odpadu, které mají na svědomí firmy produkující nadbytek zboží, stejně jako spotřebitelé kupující nadbytek zboží. To ve finále končí na skládkách. První, čeho bych chtěla méně, je odpad. LESS WASTE.

Problémem módního průmyslu není ale pouze ten. Nesmíme zapomínat na ty, kteří naše oblečení v otřesných podmínkách vyrábí – dětská práce, nezákonně dlouhá pracovní doba, velmi nízké platy, práce v nebezpečných továrnách, práce se škodlivými chemikáliemi… Opravdu musí někdo riskovat životy pro to, abychom my, obyvatelé vyspělých zemí, měli co nejrychleji ty nejvíce trendy produkty za nejnižší cenu? Přála bych si, aby se tato situace změnila. LESS FAST FASHION.

A do třetice, pokud se má něco v budoucnu změnit, je potřeba, aby o těchto problémech bylo informováno co nejvíce lidí. Aby nezavírali oči před tím, co se děje, aby měli snahu a chuť se vzdělávat a nejlépe, aby se aktivně zapojovali. LESS IGNORANCE.

Proto LESS. Spojením těchto tří hlavních myšlenek vznikl koncept, kde upcykluji  staré pánské košile v produkty, které mohou ještě dál posloužit. Eliminuje se odpad, při šití nedochází ke (skoro :))  žádné újmě a problematika módního průmyslu se dostává do povědomí více lidí. Už si nevzpomenu, jak a kdy mě poprvé napadlo přetvořit si starý kousek v nový. Možná to bylo při návštěvě sekáče, kdy jsem závistivě okukovala krásné barvy a vzory košil v pánském oddělení a přemýšlela nad tím, jak bych je mohla nosit já. Nebo když jsem procházela kolem výlohy některého z řetězců a přemýšlela o příběhu jednoho z vystavených kousků. Kolik z tak vysoké částky jde asi člověku, který top vyrobil? Nejdříve jsem šila primárně pro sebe a postupem času získávala skvělý ohlas a rozhodla se dělat radost i ostatním. Fantazii se opravdu meze nekladou a jedna stará košile může posloužit k výrobě mnoha střihů topů, sukní, šatů, tašek nebo třeba i potřeb do domácnosti. V Českých Budějovicích jsme v rámci festivalu Město lidem, lidé městu, nafotily několik z těchto produktů.

Top a sukně

Top se spadlými ramínky

Taška

Více na instagramu @tessie93

Autor: Tereza Bourová

prev
next