ZERO WASTE

Zero waste je pojem, který kolem sebe můžeme v poslední době slyšet velmi často. Jde jen o další módní vlnu, nebo má tento životní styl hlubší smysl? 

Zkoušeli jste někdy počítat, kolik odpadu vyprodukujete? Nezdá se to, ale je to poměrně dost! Zkuste si zaznamenávat, kolik pytlů či kilogramů odpadků (jak směsného, tak tříděného) jste za měsíc vynesli. A pak si to vynásobit 10,5 milionem. Co se se vším tím ohromným množstvím smetí děje dál.

Většina odpadu, který vyprodukujeme, skončí na jedné ze 178 skládek, které zde v Česku máme. I přes to, že poměrně hodně třídíme, pojmou barevné kontejnery jen malou část našich odpadků. Zbytek je pak vysypán právě na onu obrovskou hromadu, která produkuje velké množství skleníkových plynů škodících naší atmosféře a zároveň je rojištěm hlodavců, přenašečů nemocí.

A protože se počet lidí na této planetě stále zvyšuje, vyvstala otázka, co bude se vším tím odpadem, kterého produkujeme čím dál větší množství. Odpověď přinesly organizace bojující za bezodpadový styl života.

Ty přišly s hlavní myšlenkou zero waste, jež spočívá ve snaze vytvářet co nejméně odpadu (doslovný překlad spojení je “nulový odpad”). Všechny výrobky bychom se tak měli snažit opětovně využívat v jejich původní formě – sklenici od marmelády naplnit kořením, lahev od vína použít jako vázičku, nebo například můžeme starý hrníček přeměnit v atypické lampové stínítko. Až ve chvíli, kdy není možné věci opětovně využít, je pečlivě roztřídíme a necháme zrecyklovat. Zásadní je také zredukovat množství obalového materiálu, který tvoří velkou část komunálního odpadu. Opravdu potřebujeme mikrotenový sáček na ovoce jako jsou banány? Musíme si pokaždé kupovat či brát novou plastovou tašku? Nestačilo by zasílanou krabici vystlat starým papírem místo bublinkové folie?

Nádobu od marmelády lze použít třeba jako mističku na přebytečné knoflíky.

5 pilířů zero waste 

Pomůcka k minimalistickému způsobu myšlení, které zero waste využívá, může být v 5 hlavních pilířích. Jde o 5 R, podle prvních písmen anglických slov:

  • Refuse (zamítnout)     –    před každým nákupem se několikrát sami sebe zeptejte, jestli danou věc opravdu potřebujete. Nechte si čas na rozmyšlení a nekupujte uspěchaně. Při slevách platí dvojnásob!
  • Reduce (zredukovat)   –    nepotřebujeme mít plnou skříň věcí, které nenosíme. Nepotřebujeme si koupit 3 jogurty za cenu 2, když je pak nedokážeme sníst a zbytečně je vyhodíme. Nepotřebujeme dostávat tisíce vzorků kosmetiky, které stejně nikdy nevyužijeme.
  • Reuse (zužitkovat)       –     snažme se věci používat opětovně, najít jim nový smysl!
  • Recycle (zrecyklovat)  –      mohlo by vás překvapit, že je recyklace až skoro na spodku tohoto výčtu, ale má to prostý důvod – je energeticky poměrně dost náročná. Také spotřebovává velké množství vody, které začínáme mít nedostatek. Bohužel nám dává falešný útěchy, že pro naše životní prostředí vykonáváme něco záslužného. Oproti skládkování je to určitě lepší varianta, ale jak vidíme zde, měla by to být až poslední možnost.
  • Rot (zkompostovat)     –     kuchyňské zbytky je možné kompostovat – vznikne nám tak hlína, kterou můžeme využít a je to zdarma!

Zdroj

Cílem zero waste není nevytvářet žádný odpad, protože něco takového ani není z podstaty života možné. Cílem je náš odpad minimalizovat. A to hlavně takový odpad, který nepochází z přírodních materiálů.

Může se to na první pohled zdát složité a svazující, ale ve skutečnosti jde o velké zjednodušení. Časem zjistíme, že spoustu věcí k životu nepotřebujeme. Přestaneme utrácet za drobnosti, které se nám pak doma jen válí a zabírají místo. Nebudeme potřebovat trávit čas procházením obchodů. Začneme si kupovat kvalitní výrobky. Ušetříme peníze a tak nebudeme muset tolik vydělávat. Zbyde nám víc času na to, co nás opravdu baví. Budeme šťastnější.

Začněme se tedy zajímat o svůj odpad a starejme se o to, co po nás zbyde. Nebo lépe nezbyde. Naše Země bez nás totiž existovat může, my bez ní ale ne.

 

Autor a foto: Andrea Šlechtová

Úvodní foto: http://incien.org

prev
next