PAPÍROVÁ MÓDA LUCIE POUBOVÉ

RELU je udržitelná značka Lucie Poubové, která se zaměřuje na výrobu papírových kabelek a batohů. Ty jsou navzdory materiálu úžasně trvanlivé a navíc naprosto neokoukané!

K jejich výrobě jsou použity velké papírové pytle na potraviny, ve kterých se dopravuje zboží do prodejen Bezobalu.

Ačkoliv jsou pytle samy o sobě vyrobeny z recyklovaného papíru, rozhodně je není jednoduché roztrhat. Skládají se totiž až ze 4 vrstev papíru a mohou obsahovat i mezivrstvu tvořenou folií či tkaninou. Musejí unést několik desítek kilo obilovin, luštěnin a dalších komodit, které se v nich dopravují, proto je odolnost důležitým faktorem.

Pokud taška zmokne, určitě to není konec světa, přežije to. Stačí ji jen nechat vysušit a dál se těšit z jejího nošení.

Úžasné RELU kabelky či batohy si můžete koupit buďto jako hotový výrobek s designem podle představ Lucky, nebo je zde i neobvyklá možnost si svou vlastní tašku vyrobit na jednom z workshopů, které sama Lucka pořádá. Na těch se seznámíte s celým postupem výroby kabelky či batohu, sami si ho vyzkoušíte od začátku do konce a to nejlepší – tašku si vyzdobíte podle svých představ. Workshop však není jen o výrobku samotném, ale i o procesu jako takovém. Učí trpělivosti a umožní nahlédnot do kouzla ruční práce. V kruhu ostatních účastníků si tak můžete připomenout atmosféru, která pravděpodobně provázela draní peří.

Jako bonus můžete Lucku vyzpovídat na téma udržitelná móda, kterému se již několik let věnuje. Setkat jste se s ní mohli například na Tour po secondhandech v Praze či nejrůznějších SWAPech, které spoluorganizovala.

A jak že to RELU tašky vlastně vznikly? Lucka dříve pracovala v Bezobalu na Vinohradech, kde ve volných chvílích zkoušela vyrábět tašky z použitých obalů. To byl konec zimy 2016, první veřejný workshop výroby kabelek proběhl v červnu 2016 v rámci konference Bezobalu o Zero Waste a od té doby už se jen zdokonalovalo a zdokonalovalo až do dnešní podoby.

 

Minirozhovor s Lucií Poubovou

Teď už jsou tvoje workshopy poměrně rychle plné, ale ze začátku to určitě tak jednoduché nebylo. Máš nějakou radu pro začínající návrháře či podnikatele, kterou bys ty sama v začátku ocenila?

Určitě vydržet a nenechat se odradit prvním člověkem, který Vám tvrdí, že to, co děláte, je nesmysl. A další rada je nebát se zeptat a poradit se se zkušenějšími. Mne v začátku hodně pomohla podpora a důvěra společnosti a celého týmu Bezobalu.org  a také zaručeně kurz Artbees, což je program pro ženy podnikatelky.

Objevily se nějaké problémy, které prostě nešlo překonat a tak ses musela vydat jinou cestou?

Víš, já se cca před pěti lety rozhodla, že chci snížit textilní odpad, zajistit to, aby se méně vyrábělo a více používaly věci, které už vyrobené jsou. A za tím si jdu a stále hledám cesty, jak to dělat tak, aby to mělo co největší efekt. Všechno je cesta a vývoj, začínala jsem s prodejními bazary, pak s konzultacemi na sestavení šatníku a teď se věnuji hodně výměnám, upcyklaci a také vzdělávání lidí v této oblasti.

Jak dlouho se věnuješ udržitelné módě a jak dlouho přímo výrobě tašek?

O situaci v textilní výrobě, nadprodukci textilu, odpadu a procesu výroby se intenzivně zajímám od roku 2012, aktivně jsem začala v roce 2013, první tašky vznikly v zimě 2016

Vidíš za ty roky nějaký pokrok, který jsme jako společnost udělali? Dokázala bys srovnat dobu dřív (v tvých začátcích) a dnes, co se pohledu na udržitelnou módu týče?

Myslím si, že teď se o všem více mluví a snad se to dostává i více mimo tu naši uvědomělou “bublinu”.

Teď se spíš než Tour po secondhandech věnuješ právě výrobě tašek, jak to vidíš do budoucna?

Ráda bych to nakombinovala, v tuto chvíli pracuji hodně na Relu. Ale připravuji hlubší program vzdělávání v textilní gramotnosti a zero waste v oblasti textilu, vlastně  takovou komplexnější tour po seconhandech. A také se chci věnovat SWAPům.

Chystáš do dalšího roku nějaké novinky, na které bychom se mohli začít těšit?

Ano, chystám, určitě se budete moci těšit na více výměn, ráda bych pořádala aspoň jednou měsíčně SWAP v každé Praze. Jak už jsem říkala, chystám workshopy textilní gramostnosti, nové produkty pro Relu. A další, ale to si zatím nechám pro sebe.

A nakonec jedna tématická:

Jak probíhají Vánoce v tvé rodině – jsou spíše “klasické”, tedy plné dárků, nebo jdete jinou cestou? 

Já bych řekla, že je to takový střed. Ano, dárky dáváme – já sama větší část dárků vyrábím. Balíme je do látek, či do papírových pytlů 🙂 Moc nenakupujeme ani jídlo – jen to, co sníme. Snažím, se, aby to bylo co nejudržitelnější a nejekologičtější, ale vždy je to o kompromisu celé rodiny. A když má dcera touží po plastové panence Elza a nenechá si to vysvětlit, tak jí ji koupím.

Lucii můžete sledovat na Udržitelně chic či na RELUbag, případně napsat přímo na lucie@relu.cz

 

Autor: Andrea Šlechtová

prev
next