DÁRKY ZABALENÉ UDRŽITELNĚ A SNADNO

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se balily dárky před příchodem doby plastové? Co se používalo místo izolepy a co místo papíru? O takovém balení dárků byl vánoční workshop Envirostylu (www.envirostyl.cz), kterého jsem se zúčastnila.

Jedna z prastarých metod balení dárků spočívá v použití látky namísto papíru. Této metodě se říká furoshiki a pochází z Japonsko, ale určitě se obdobné formy balení používaly i jinde po světě.

Furoshiki spočívá v překládání látky přes dárek a následném uzlování. Koncem látky pak vytvoříme mašličku. Je vhodnější použít jemnější šátek spíš než tuhé látky, balíček tak vypadá elegantněji. Tato metoda může být velmi efektivní a pokud  každému dárku věnujete chvíli času, bude vypadat skvostně. Obdarovaného pak metodu také naučte, on si může šátek schovat a příště udělat radost někomu dalšímu a zároveň i šířit myšlenku bezodpadových Vánoc.

Pro podrobnější návod hledejte “furoshiki”, na youtube narazíte na nespočet videí, která vám v začátcích pomohou.

Další skvělou a rozhodnější nejjednodušší formou ze všech na zabalení dárku je dárková taška. Vyberte si nejlépe takovou, která je z recyklovaného papíru, využijí se tak suroviny, které jsou již v oběhu. Pokud sami dostanete dárek v dárkové tašce, pečlivě ji složte a schovejte na příště. Můžete ji tak používat opakovaně, čímž zároveň ušetříte peníze i životní prostředí.

Pokud ale trváte na dárku v papíru, mám tu řešení i pro vás. Buďte moderní! Kupte si v papírnictví roli recyklovaného papíru, nejlépe tvrdšího. Dárky můžete balit tak, jak jste zvyklí, jen si záhyby lépe ohněte, případně ohyb přejeďte nehtem a místo izolepy použijte rovnou provázek. Chce to trochu cviku, ale žádná velká věda to není. Na převázání bude nejlépe vypadat nebělený bavlněný či jutový provázek. Mašličku pak dozdobte větvičkou jehličnanu či jeřabin. Další variantou k provázku může být i pruh látky z oblečení, které už neunosíte.

Z recyklovaného papíru se dají také vyrobit malé dárkové pytlíčky. Stačí vystříhnout pruh papíru, přeložit na půl a poté přeložit úzký proužek po délce kraje, který přilepíme. Dno vytvoříme tak, že spodní okraj ohneme směrem nahoru a přilepíme. Za chvíli můžeme taštičku otevřít a dotvarovat. Hořejší část pytlíčku ohneme a proděravýme, abychom mohli dirkou provléct provázek a překvapení zavázat.

K ozdobení se skvěle hodí razítka vyrobená z korkových špuntů, která si můžeme sami vyřezat.

Balení dárků si hlavně užijte a pamatujte, že každá nedokonalost je znakem ruční práce.

Autor a foto: Andrea Šlechtová

prev
next