UDRŽITELNÝ VÁNOČNÍ STROMEK

Svátek Tří králů značí konec cyklu vánočních svátků a to ve většině rodin znamená odstrojení stromečku a uložení ozdob k hlubokému spánku. Dříve se ještě následující ráno dřevo ze stromečku spálilo v krbu, na jehož sálajícím teple se uvařila káva, voňavá tečka za tímto krásným obdobím. Takovou možnost už teď většinou nemáme a tak stromeček jednoduše vyhodíme. Takto u nás končí přes milion zelených nebožátek ročně.

Při představě té obrovské hromady vyhozených jehličňanů až srdce zabolí. Bohužel se nedají použít ani na skrmení zvěří v ZOO kvůli riziku pozření zapomenutého háčkem z ozdoby. A tak většina stromečků končí u popelnice, odkud je odveze speciální vůz k dalšímu zpracování, čímž může být výroba paliva nebo zkompostování.

Když je osud živých stromků tak smutný a rozhodně ne přívětiví pro naši planetu, bylo by tedy lepší použít umělou parádu? Rozhodně ne. Umělé stromky jsou z ropy a jejich výroba je spojená s vysokou ekologickou zátěží. Nehledě na to, že jejich vzhled není nic pro milovníky krásného a originálního designu, takže na ty ani nepomyslíme.

Řešením ale může být stromeček v květináči. Ten je trochu jako domácí mazlíček – musíte se o něj řádně starat. Není to ale zas taková věda a přírodě tím prokážete velkou službu.

Půjčovny vánočních stromků jsou velkým hitem posledního roku. Pokud se pro tuto variantu rozhodneme, je nutné na to myslet dopředu a svůj stromek si včas rezervovat – začněte se po něm poohlížet už na podzim. Celá myšlenka tkví v tom, že si domů přinesete (případně půjčovna doručí) stromeček i s kořenovým obalem v květináči. Vy tak nepotřebujete ani stojánek – pouze celý stromek postavíte na zem a máte vystaráno. Po konci Vánoc se stromeček může vrátit zpět do volné přírody, kde bude dělat parádu dál. Vy si tak užijete tradiční Vánoce a příroda neutrpí újmu. Win – Win.

A JAK SE O NĚJ POSTARAT?

Místo – najděte mu co nejchladnější místečko někde dál od topení. Pro stromeček je přechod z venkovních teplot kolem nuly do našich vytopených bytů poměrně náročný. Může si dokonce myslet, že začalo jaro. Aby se po Vánocích dokázal aklimatizovat zpět na venkovní teplotu a neumrzl, musí být v našich vytopených bytech co nejkratší čas za co nejlepších podmínek.

Voda – pravidelně ho zalévejte. Dbejte na to, aby byla hlína stále vlhká. Podle teploty v bytě bude potřeba přibližně každé 3 dny doplnit tekutiny. Vhodné je i rosení větví rozprašovačem.

Zdobení – dávejte pozor, ať při zdobení nepoškodíte větve a hlavně špičku, která je pro další růst zásadní. Pro stromeček je už tak poměrně náročné všechno to přemisťování, kdyby se měl ještě zabývat s regenerací zlomenin, nemulo by to pro něj dobře dopadnout.

Návrat do volné přírody – Stromeček by v bytě měl být maximálně 2 týdny, spíše méně. Půjčovny mají své vlastní (někdy přísnější) limity a domluví si s vámi i odvoz. Pokud máte svůj vlastní koupený stromeček, není dobré ho přímo z bytu s 20°C přesunout ven na mráz. Lepší je dát ho na chvíli na chodbu či jiné místo s meziteplotou. Po pár týdnech ho pak můžeme přenést ven a až se oteplí, vykopat díru a zasadit ho.

Myslete tedy příští rok na stromeček již o něco dříve, ulehčíte tím naší přírodě.

Zdroj

prev
next