JAK DOSTÁT SVÝM MÓDNÍM PŘEDSEVZETÍM

V tomto článku vám neporadím, jak dostát všem svým novoročním předsevzetím. Nemám univerzální recept na to, jak zhubnout, přestat kouřit, začít víc číst, méně pracovat, více relaxovat, cestovat, objevovat atp. Ale jestli chcete konečně přestat říkat, že nemáte co na sebe, zatímco stojíte před přeplněnou skříní, jeden konkrétní a praktický tip pro vás mám. Zkuste SWAP. 

Pokud jste tento pojem ještě neslyšeli, vězte, že se nejedná o žádné kouzelné zaklínadlo. Je to spíše způsob a cesta, která vás však zcela jistě může okouzlit. Způsob, jak se zbavit nepotřebného a získat užitečné. Smysluplně. Bez výčitek a s dobrým pocitem k tomu.

Swap znamená vyměnit. A jestli jste se někdy už sešly s kamarádkami, a vzájemně si mezi sebou vyměnily nějaké to oblečení, provozovaly jste takový malý swap. Swap, o kterém však mluvím já, je trochu větší akce, než holčičí dýchánek u láhve vína 🙂

Se swapovacími meetingy ve velkém začala v San Franciscu dáma Suzanne Agasi již v pozdních devedesátých letech. A v posledních letech tento trend dorazil i k nám. Zejména v Praze začíná tento typ setkání zaujímat své stálé místo v nabídce akcí ve veřejném prostoru.

Na swapy, které u nás pořádá např. Udržitelně Chic můžete kromě oblečení donést také obuv, doplňky, dětské oblečení, hračky, knihy, potřeby a doplňky do domácnosti, sportovní vybavení apod. Vše musí být v takovém stavu, aby mohlo někomu dál sloužit. Mělo by se tak jednat o věci leč používané a možná i starší či chcete-li vintage, tak čisté a kompletní, nevyžadující složité opravy.

JAK TO FUNGUJE?

U vstupu na akci zaplatíte symbolický poplatek jako vstupné, a dostanete možnost zde odložit věci, které vám již neslouží a dost možná zabírají místo či na sebe chytají prach. Na oplátku si můžete odnést věci, které se vám hodí a udělají radost. Obojí je na sobě nezávislé. Můžete věci jen přinést, či si věci jen odnést. A bonus k tomu – zatím na všech swapech, které jsem navštívila, bylo k dispozici vždy něco (moc!) dobrého k snědku!

CO SE DĚJE S VĚCMI, KTERÉ SI NIKDO NEODNESE? 

Na jednom z posledních swapů prošlo rukama organizátorek více, jak 2 tuny věcí!, a na konci jim zbylo něco kolem 450 kg. Wow! Část oblečení si pak odveze organizace POTEX, zabývající se recyklací textilu. Zbylé oblečení a věci jsou distribuovány mezi (obvykle neziskové) organizace, které takových věcí mají nedostatek či pro ně mají další využití.

5 DŮVODŮ, PROČ ZKUSIT SWAP

  1. Máte motivaci si doma (konečně) uklidit – z gruntu, jak se říká. Pro začátek můžete začít například jen tím oblečením. Sami však uvidíte, že jakmile na tuhle vlnu naskočíte, jen u oblečení nezůstane. Pokud nevíte jak na to, nebo kde začít, zkuste např. osvědčenou japonskou metodu KonMari.
  2. Věci, které vyřadíte, nepůjdou do popelnice, kde by možná jen navýšily množství těžko zpracovatelného odpadu, ale dáte jim druhou šanci. Ano, i nevhodné (vánoční) dary, zde můžete poslat na jejich další cestu. Bez výčitek. Velmi pravděpodobně jimi totiž někomu uděláte radost.
  3. Ten pocit vytříděného šatníku, botníku, knihovny, koupelny atd. je zkrátka boží!
  4. Pokud se rozhodnete, že na swap půjdete též lovit něco nového na sebe nebo do domu, zažijete takové malé velké dobrodružství!
  5. Last but not least – šetříte planetu!

KAM NA SWAP?

Jako informační rozcestník, kde se konají swapové akce slouží facebooková skupina SWAP PRAGUE. V únoru se můžete vypravit na swap např. do Karlína, na Žižkov či na Vinohrady.

Takže buďme šetrní a let’s swap!

Autor: Petra Wiesnerová

Foto: Petra Wiesnerová

prev
next