7 ZÁKLADNÍCH KOUSKŮ

Už v 80. letech minulého století přišla návrhářka Donna Karan s převratnou myšlenkou, že pouhých 7 kusů oblečení v našem šatníku stačí. Přijde vám to dnes jako velmi zastaralý způsob v oblékání, kterého se v 21. století už rozhodně nemusíte držet? Opak je pravdou.

Nadbytečnost oblečení v našich šatních skříních a především na naší planetě, vede naopak k tomu, že módní časopisy a blogy mnohem častěji píši právě o pár základních kouscích našeho šatníku, se kterými byste si měla vystačit.

„Plná skříň šatů a nic na sebe.“

Tuhle věčnou záhadu patrně řeší každá žena dnes a denně a nikoli jen Carrie Bradshaw ze seriálu Sex ve městě. Koupit si nové oblečení podle posledních trendů za příznivou cenu není sen, ale realita dnešní doby. Haldy oblečení moří naše skříně a my přesto stále nemáme co na sebe a jdeme nakupovat další a další kusy oblečení. To je novodobý luxus, který ale přináší novodobý problém. Módní průmysl je jedním z nejšpinavějších průmyslů dnešní doby. Je načase udělat revoltu v našich skříních a ta spočívá právě v tom, že budeme více přemýšlet nad tím, co kupujeme a kolik toho kupujeme. Slavná americká návrhářka Donna Karan se mimo jiné proslavila svou velmi netradiční kolekcí o 7 minimalistických kouscích ženského šatníků, jejichž výhoda spočívá v tom, že jednotlivé prvky jsou navzájem snadno kombinovatelné. Donna chtěla usnadnit práci všem aktivním ženám, které jsou přes den v jednom kole a nemohou si dovolit plýtvat svým časem nad věčnou otázkou „co na sebe“. A zároveň tím ukázala směr, jakým způsobem můžeme učinit konec nadbytečnému nakupování nového oblečení, aniž by věděla, že tím řeší palčivý problém, který nastane v 21. století.

Kolekce Donny Karan obsahovala tyto kousky: body, sukni, kalhoty, sako, bílou košili, černé šaty, kabát. Zatímco jiní si klepali na čelo, protože v kolekci není dostatek oblečení, Donna s touto kolekcí jednoznačně zabodovala a boduje dodnes. Čím dál tím víc se dnes setkáváme s názorem, že stačí opravdu jen pár věcí, které bychom správně měli ve svých skříních mít. Důležité je, že jde o jednoduché kusy oblečení, které můžete navzájem kombinovat a získáte tím spoustu různých variací. Do těchto základních prvků se vyplatí investovat. Nepodléhají módním trendům a tak vám prokáží službu na opravdu dlouhou dobu.

Pokud tedy máte potřebu jít zase na nákupy, zkuste to tentokrát trochu jinak a poohlídněte se třeba po bílé košili z dílny českých návrhářů, omrkněte džíny od značek s dlouholetou tradicí, nebo si nechte ušít sako na míru. Sice tak pro teď odlehčíte své peněžence, ale stejně tak aspoň na nějakou dobu odlehčíte módnímu průmyslu.

Autor: Bára Míková

foto

prev
next