KARTONOVÝ KARTOONS

Nábytek a doplňky z kartonu. Moderní a zároveň tak osobité. To je Kartoons, značka, kterou by měl znát každý milovník zlatého českého designu.

Vojta, zakladatel Kartoons, je mladý, pohledný a ještě k tomu šikovný. Firma na našem trhu působí již od roku 2012. Větší pozornosti se jí ale dostává až od roku 2015, kdy také rozjela zakázkovou výrobu. Kartonovým pultem se tak díky tomu pyšní například studio MISHA, DJ pultem Radio Expres FM a 170 paravany okouzlili D+D REAL Czech Masters.

Se svým projektem také vyhráli několik soutěží mezi nimiž byly hned ze začátku Můj příběh, Rozjezdy roku a později pak dostali i ocenění za nejlepší instalaci na Czech Design Week. Mnoho dalších zápisů do síně slávy je ještě nepochybně čeká.

Kartonový sortiment Kartoons je široký a stále se rozrůstá. Celý příběh začal sedákem a pokračoval miskami, lampami a kukačkami, až k celé sedačce. Cíle jsou jasné – byt vybavený kartonem od podlahy ke stropu.

 

Mojí tajnou láskou je ale přes všechny ty úžasné „nábytky“ stejně tento Retrobudík.

 

Svůj kartonový kousek si můžete koupit na jejich e-shopu zde, nebo si můžete počkat na jeden z workshopů výroby stínítka lampy. Nejbližší možnost, kde se do výroby vlastního kartoňáku můžete pustit, je například na veletrhu For Furniture v Letňanech (registrace zde).

 

Minirozhovor

V jednom vašem rozhovoru jsem četla, že používáte převážně nový karton kvůli složité dostupnosti kvalitního použitého kartonu. Je to stále aktuální informace? Bylo by skvělé, kdyby mohl být váš nábytek sestaven z použitých kartonů, které jsou již samy o sobě vyrobeny převážně z recyklovaného papíru.

Máte pravdu, bylo by to opravdu skvělé a je to také náš dlouhodobý cíl. Koncem loňského roku se nám podařilo navázat spolupráci, která nám, jak doufám, vhodný „použitý“ karton zajistí. Během tohoto roku bychom tedy měli již plně přejít na výrobu pouze z tohoto kartonu.

Kde se většinou inspirujete při vytváření svých designů?

Všude kolem nás. Největší inspirací je karton samotný. Vždy přemýšlíme, co by se dalo vyrobit, aby co nejvíce vynikla struktura kartonu. Nejvíce struktura vyniká při průchodu světla, proto také mezi naše nejoblíbenější výrobky patří světla a paravány.

Tohle se asi nedá dělat doma na koleni, musíte mít poměrně velké nároky na prostor. Na jak velké ploše pracujete a kolik lidí se aktuálně podílí na chodu Kartoons?

Ve stálém týmu jsme nyní tři. Na výpomoc máme ještě pár brigádníků, které využijeme vždy při větších zakázkách. K dispozici máme zhruba 80 m2, ale už je nám to malé a pokukujeme po něčem větším.

Co chystáte do roku 2018?

V roce 2018 chceme cílit hlavně na zakázky a obalový design, který u nás poslední dobou klienti často poptávají. Samozřejmě máme připravené i novinky do našeho portfólia, ale ty Vám nyní neprozradím 🙂 Rádi bychom je představili v rámci veletrhu Design shaker a dalších výstavních akcí.

A které jsou ty další akce, kde budeme mít možnost se s vámi potkat a kartonový nábytek si tak osahat?

Nejbližší akcí bude již zmíněný březnový Design shaker, který se bude konat v Letňanech. Byli bychom moc rádi, kdyby se nám podařilo opět zúčastnit i Designbloku, ten se loni velmi vydařil. Před Vánoci pak určitě navštívíme naše oblíbené akce v Ostravě, Plzni a Liberci.

 

♥ Foto: Kartoons

Nezapomeňte Kartoons sledovat na jejich Facebooku a Instagramu!

 

prev
next