PLASTOVÉ LAHVE? UŽ NIKDY VÍC

Možná jste si – stejně jako já – teprve nedávno uvědomili, že byste se mohli chovat přeci jen o něco „udržitelněji“. A pokud tápete jak správně vykročit, zkuste začít třeba tím, že přestanete kupovat plastové lahve a pořídíte si jednu skleněnou. Proč? Čtěte dál a nejspíš nezůstanete jen u jedné.

Ze skla chutná (nejen) voda nejlépe

Představte si, jak se v tropickém letním pařáku osvěžíte orosenou domácí limonádou s ledem… Z čeho ji pijete? No z plastu asi ne, nemám pravdu? Skleněné lahve mají oproti těm plastovým hned celou řadu výhod. Těmi jsou:

  • Čistá chuť – sklo na sebe neváže vůbec žádné pachy, takže svou lahev pokaždé snadno vymyjete (většinou ji můžete dát i do myčky) a pro další a další použití bude vždy znovu křišťálově čistá.
  • Pořád krásná – povrch skleněné lahve se při vhodném čištění ani při častém vymývání nepoškrábe tak jako plast – vypadá prostě pořád stejně hezky, jako když jste si ji pořídili.
  • Žádné škodliviny do těla – pití ze skla nejen lépe chutná, ale je také mnohem zdravější. Neuvolňují se z něho totiž žádné toxické látky tak, jako je tomu právě u plastů, kde se vyskytuje například bisfenol A a ftaláty. Při jejich postupném uvolňování do těla hrozí nebezpečí hormonální nerovnováhy a v krajních případech i vznik rakoviny, poruchy pozornosti nebo neplodnost. Toto riziko je vyšší hlavně u vyvíjejícího se organismu, tedy u dětí.
  • Ušetřené peníze a žádný zbytečný odpad – ač vám to při nákupu možná hned tak nepřijde (skleněné lahve nejsou zrovna nejlevnější), opravdu ušetříte. A ne málo. Když budete mít svou skleněnou lahev neustále po ruce, už nikdy si nebudete muset koupit žádnou PETku. Uvidíte, že investice se vám vrátí za pár týdnů a ze skleněné lahve budete pít roky.
  • Pitný režim pod kontrolou – s problémy pravidelného doplňování tekutin je konec. Se skleněnou lahví si konečně pohlídáte, kolik toho za den vypijete a ještě navíc budete pitný režim dodržovat s radostí.
  • Praktický módní doplněk – hlavně my ženy oceníme, že designy skleněných lahví jsou prostě dokonalé. Když vytáhnete z kabelky PETku, rozhodně nebudete vypadat tak IN, jako když se napijete z nádherné „skleněnky“.
  • Tip na originální dárek – často si lámete hlavu nad tím, čím byste mohli obdarovat své nejbližší? Potěšte kamarádku, sestru nebo maminku krásnou designovou lahví. Uvidíte, jakou budou mít radost.

Má skleněná lahev i nevýhody?

I když se dnes většina skleněných lahví vyrábí z borosilikátového skla, které je lehčí a pevnější než to obyčejné, pořád je to sklo, takže byste na ni chtě nechtě měli být trochu opatrnější. Kdo by si ale chtěl tuhle svou módní vychytávku rozbíjet, že?

A pokud se vám opravdu nešťastnou náhodou stane, že ji rozbijete, pozor na to, kam ji vyhodíte. Do zeleného kontejneru na běžné sklo, jak bychom předpokládali, totiž nepatří. Borosilikátové neboli varné sklo má vyšší teplotu tání, takže ho bohužel musíme vyhodit do směsného odpadu nebo odnést do sběrného dvora.

Mé favoritky

Na trhu nám přibývají stále nové a čím dál tím povedenější skleněné lahve, takže si tu svou určitě vyberete – a možná ne jenom jednu. Které zaujaly nejvíc mě?

  • Třeba na econea.cz pořídíte jak skandinávsky jednoduchý design v podobě lahví značky ReTap, tak designově vymazlené kousky od Equa (viz obrázek). Pokud u vás tyhle dvě značky nezabodovaly, sáhněte třeba po čisté eleganci s bambusovým víčkem od Made Sustained (na biooo.cz je k dostání i s víčkem nerezovým).
  • Nadčasový design s víčkem ze dřeva se hodně povedl pánům z GoodGlass (viz obrázek výše). Skvělé je, že se jejich business plán jmenuje „The end of single use bottles“ („Konec jednorázových lahví“), protože sám zakladatel je velkým zastáncem udržitelného životního stylu. Lahve byly původně navrženy na pití čaje a ovocných šťáv – mají dvě skleněné stěny a nerezové sítko. Můžete z nich pít ale prakticky cokoli a nebojte se, nejsou kvůli tomu o moc těžší než ostatní lahve (vaše kabelka to určitě vydrží).
  • Pak je tu také úplně odlišný styl značky Lifefactory. Jejich řady různobarevných lahví na studené i teplé nápoje se vyrábí ze sodnovápenáteho skla (to ale do zeleného kontejneru patří), a proto mají rovnou i silikonový obal, aby je ochránil a vám se jen tak lehce nevysmekly z ruky.

A jakou lahev jste si oblíbili vy?

Autor: Nikola Nevečeřalová

Foto: Pexels.com, mygoodglass.com, econea.cz (Equa Stardust Eternity)

prev
next