MÁMOU EKOLOGICKY

Příchod miminka přináší celou řadu povinností, mezi které patří i zajištění výbavičky. Chcete-li dopřát to nejlepší nejenom vašemu dítěti, ale ulevit i životnímu prostředí, pak čtěte dál. Jde to totiž mnohem jednodušeji, než si možná myslíte.

Dítě nosí plenky zhruba první dva roky, což při průměrné spotřebě 5 – 6 plen denně představuje okolo 4 000 použitých kusů celkem vážících asi jednu tunu. Každá z těchto plenek se bude rozkládat odhadem 100 – 150 let a zanechá tak, jak jistě tušíte, opravdu výraznou ekologickou stopu, která ale není vůbec nutná. Nemluvě o obrovské částce, kterou za tyto dva roky investujete. Přitom je řešení tak jednoduché.

Nebojte se látkových plen

Možná už jste od rodičů nebo prarodičů slyšeli, jak to mají dnešní matky v mnohém snadnější. Mohou používat jednorázové plenky a ubrousky, které výrazně ušetří čas, místo i práci. To může vytvořit mylnou představu o tom, kolik úsilí používání látkových plen obnáší. Nemáte se ale čeho obávat, díky „modernímu“ systému vám vše zabere prakticky stejnou dobu. Ale začněme od začátku.

Jako základ vám postačí klasické látkové čtverce, které používali už naše babičky. Rozdílem je ale vychytávka jménem snappy sponka, díky které plenku velmi jednoduše upevníte a zabere vám to prakticky stejnou dobu jako přebalení s jednorázovou plenou. Navrch miminku obléknete ještě svrchní kalhotky a můžete vyrazit. Na cesty se skvěle osvědčily látkové All-in-one plenky, které použijete naprosto stejně jako jednorázové a ve stejné podobě je potom i vyperete. Informací o látkování najdete na internetu nespočet, a i když to zprvu může vypadat složitě, věřte, že na tom vůbec nic není.

A co dál?

Máte látkové plenky, víte jak je používat, ale stále tu zůstává celá řada chemií nabitých nutností. Stejně snadno jako jednorázové pleny můžete ze své výbavy vyloučit vlhčené ubrousky i běžně dostupné prací prostředky a kosmetiku. Začněme tedy postupně. Vlhčené ubrousky jednoduše nahradíte malými ručníky (popřípadě jakoukoliv jinou savou tkaninou), mističkou s vodou a pár kapkami přírodního oleje. Na cesty zkuste použít malý rozprašovač, kterým ubrousek postříkáte a uvidíte, že splní svůj účel stejně.

Prací prostředek si jednoduše vyrobíte sami pomocí prací sody a jakéhokoliv přírodního mýdla. Na plenky nebo jiné kusy textilií, které potřebují vybělit, přidejte i trochu jedlé sody. Místo aviváže vám skvěle poslouží obyčejný ocet, který má doma snad každý.

Kosmetické přípravky jsou kapitolou samy pro sebe. V zásadě platí, že není nutné používat nic preventivně (i když vás všudypřítomná reklama přesvědčuje o opaku). Pokud máte dítě v látkových plenách, nebudete potřebovat ani žádné přípravky proti opruzení, které se v případě jednorázových plen používají při každém přebalení. Když budete mít pocit, že má dítě sušší pokožku, stačí do koupele přidat pár kapek oleje, který používáte na „vlhčené ubrousky“. Pro případ nouze mějte v záloze i bambucké máslo.  

Přijdu na mizinu?

Přijde mi zbytečné rozepisovat, kolik co stojí, nehledě na to, že se ceny výrazně liší v závislosti na značce. Místo toho se s vámi podělím o svou zkušenost.

Látkové plenky jsou obecně poměrně velkou jednorázovou investicí, i když v porovnání s běžnými plenkami je to částka podstatně nižší. Mně se ale nechtělo investovat několik tisíc, když je na bazarech a sociálních sítích maminky stále nabízejí a zbytečně jim mezitím leží doma. Chvíli jsem proto hledala a vymýšlela, jak jednotlivé kusy co nejlépe nakombinovat (v tom vám pomůžou již zmíněné články o látkových plenách) a nakonec všechny látkové pleny, vlhčené ubrousky (které jsem vyrobila ze zbytků látek) a veškeré drogistické zboží pořídila zhruba za 2 000 Kč. A myslím, že mám na první dva roky vystaráno. Pokud to porovnám s investicemi u prvního syna, tak se částka rovná té, kterou jsem zaplatila za plenky v prvním měsíci.  

Takže co řešit? Pračka dnes pere za nás, díky množství programů i poměrně ekologicky, látkové čtverce si složíte večer u seriálu a máte na další den vystaráno. Výrazně ulevíte planetě a vaše dítě bude daleko spokojenější než v jednorázových plenkách!

Autor: Alena Teclová

Foto: https://pixabay.com

prev
next