KOREK(TNÍ) MÓDA

Patříte mezi nadšence, kteří rádi objevují výrobky z netradičních materiálů? A co teprve, když se jedná o výrobky unikátního vzhledu s vlastnostmi připomínajícími kůži a přitom šetrné k naší planetě?

V rámci etického přístupu k módě je stále větší poptávka po materiálech z udržitelných zdrojů, které jsou rozložitelné, jejich výroba zanechává minimální uhlíkovou stopu a jsou ohleduplné k životnímu prostředí i lidem, kteří je vyrábí. Nebudeme se však bavit o žádné převratné novince, ale o starém dobrém korku.

Když se řekne korek, většina z nás si vybaví zátky lahví vín. Někteří pak znají korek v podobě podlah, jiní zase jako podložky pro odkládání horkých hrnců při vaření. Tím ale zdaleka okruh použitelnosti korku nekončí. Naopak! Korek má široké využití i v oděvním průmyslu.

Je libo boty, opasek, kabelku nebo snad hodinky? Bez problémů. Tento úžasný materiál se dá využít všude tam, kde byste jinak hledali kůži. A mimo spoustu jeho kladných vlastností, kterými disponuje, nikdy nenajdete dva výrobky se stejným vzorem. Díky unikátní struktuře je totiž každý kus originál. Není proto divu, že se korek objevil v kolekcích takových velikánů, jako je Louboutin nebo Chanel.

Co to ten korek vlastně je?

Korek je přírodní, obnovitelný materiál, který se získává odsekáváním staré kůry dubu korkového. Ta se odlupuje z rostoucích stromů, které tak není nutné kvůli surovině kácet, a protože jim nová kůra postupně dorůstá, je možné sklizeň opakovat. Korkový dub se pěstuje především v oblasti Středozemí a stromy se dožívají až 200 let. První sklizeň se provádí ve 25 letech stáří stromu a další potom jednou za 9 – 15 let. Z jednoho stromu se tak může kůra sklidit bezmála dvacetkrát.

V oděvním (ale i třeba nábytkářském) průmyslu je korek oblíbený díky svým vynikajícím vlastnostem. Je pružný, lehký, odolný, nepropouští vodu a je snadno omyvatelný. Skvěle se tak hodí pro výrobu obuvi, kabelek, batohů a dalších módních doplňků. A taková pohovka s korkovým čalouněním krásně oživí obývací pokoj nebo pracovnu a rozhodně zaujme každou návštěvu. Na trhu je potom korek k dostání také v podobě metráže, takže ti šikovnější z nás si mohou i doma vytvořit nějaký vlastní originální kousek.

Eko ve všech směrech

Korek je lehce recyklovatelný a 100% rozložitelný. Materiál se vyrábí sušením a při jeho výrobě se nepoužívají toxické látky. Připomíná v mnoha ohledech pravou kůži, ale je to právě udržitelnost materiálu a dopad jeho výroby na životní prostředí, díky čemu kůže zůstává daleko vzadu.

To ale stále nejsou jediné přednosti korku. Protože korkové duby jsou skvělými hospodáři s vodou, vytváří tak vhodné prostředí pro uchycení dalších rostlin. Stromy je možné vysazovat i v místech postižených suchem a tím pomáhají bránit desertifikaci půdy, což je problém, který trápí i například největšího producenta korku, Portugalsko. Korkové lesy navíc poskytují útočiště mnoha (i ohroženým) živočišným druhům.

Nejenže jsou výrobky z korku šetrné k životnímu prostředí, ale už i samotné stromy mohou pomáhat planetě! Korek je prostě takový superhrdina nejen mezi oděvními materiály.

Autor: Markéta Foltýnová

Titulní fotografie: VINCE DURDEN, http://hubertmou.com/vince-durden-1/

Ostatní fotografií: https://www.sustainablematerials.com

prev
next