8 UPCYKLOVANÝCH MÍST V PRAZE, KTERÁ ŽIJÍ KULTUROU

8 upcyklovaných industriálních míst v Praze, která původně sloužila k jiným účelům, než teď.

1. – Jatka 78 / SASAZU / RockOpera / LaFabrika (Areál bývalých jatek a dobytkárny, který hlavní město vybudovalo na přelomu století. Od roku 1993 je tzv. Pražská tržnice kulturní památkou a pro nás až ikonickou vietnamskou tržnicí. Posledních pár let se Pražská tržnice s podporou města Prahy mění na ryze kulturní instituce.)

Sasazu
Sasazu

2. – Forum Karlín / Economia / Eska (Původně historický objekt kotlárny někdejších závodů ČKD, kde byly od roku 1908 vyráběny moderní parní kotle pro celé Rakousko-Uhersko. Dnes sídlem kulturního projektu Forum Karlín, restaurace a pekárna Eska, která zachovává tradice a opravdu ctí klasické suroviny a přístupy. Economia je vydavatelská firma vydávající ekonomická a odborná periodika v České republice.)

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/af/25/9e/af259ead04fb19c43bfb2f5184cba826.jpg
Eska

3. – Radlická kulturní sportovna (Bývalé železniční depo, které dlouhá léta ,,žilo” ve velmi zanedbaném stavu v ústraní Smíchova, kde si útočiště našli bezdomovci. Nyní je depo přetvořeno k nepoznání ve velké kulturní místo s názvem Radlická kulturní sportovna, kde se odehrávají nejen různé kulturní akce, ale také si můžete přijít jen tak zacvičit.)

13245292_501383490067231_2666940847165294304_n

4. – Kavárna co hledá jméno (Nejmladší a zároveň sesterský projekt Radlické kulturní sportovny. Na místě bývalé truhlárny stejná skupina lidí vytvořila prostor, který na Smíchově chyběl. Netradiční kavárna, které je součástí i galerie, ateliér pro umělce, multifunkční místnost k pronájmu a obrovský dvůr. I za tak krátkou dobu toto místo doslova ožilo kulturou.)

https://1.bp.blogspot.com/-Ai-A5WXED18/VyjO0G4hXOI/AAAAAAAAEUo/ZEwY0VFvTVojO-t3z-JlPGR8FPPwOkr4QCKgB/s1600/P5034413.jpg
Kavárna

5. – Meetfactory (MeetFactory je neziskové mezinárodní centrum současného umění založené v roce 2001 umělcem Davidem Černým. Organické kulturní místo, které zastřešuje nejrůznější kulturní projekty, a podporuje umění napříč všemi sférami. Původně toto místo sloužilo jako továrna na výrobu sbroušeného skla, postavená ve 20. letech minulého století. Až do přelomu 40. a 50. let továrnu užívala k výrobě dieselových motorů firma Škoda, následovně továrna přešla do správy Československých železnic. V 90. letech byla budova zcela opuštěna, jen krátce sloužila jako zázemí pro dělníky při stavbě tunelu Mrázovka.)

http://static.techno.cz/images/misc/2013/meet_factory.jpg
MeetFactory

6. – Karlín studios (Bývalá tovární hala ČKD v pražském Karlíně zahrnuje 500 m2 výstavních prostor vedených týmem FUTURY a 17 ateliérů, které jsou pronajímány za příznivou cenu českým a zahraničním umělcům nejméně po dobu 1 roku. KARLIN STUDIOS dále poskytují plochu pro dokumentační centrum Nadace pro současné umění, což je rozsáhlý archiv českých současných umělců a dvě nezávisle na sobě provozované galerie.)

http://ivanvosecky.com/img/vystavy/graffity-2010/graffity17bg.jpg
Karlín

7. – The Chemistry gallery / Forbidden spot / Scholastika / Footshop (The Chemistry gallery – galerie současního umění, Forbidden spot – ateliér, showroom, umělecká galerie a LIP office. Scholastika – Projekt, který je novou vzdělávací platformou v oblasti výtvarného umění, užitého umění a designu. Footshop – sneakers shop, který realizuje nespočet kreativních eventů. To vše a mnohem více na adrese: Bubenská 1. Bývalá budova Elektrických podniků hl. m. Prahy, která patří mezi nejvýynamnější stavby funkcionalistické architektury v Praze. Pro její atmosféru si zdejší kanceláře oblíbili nájemci z řad architektů, módních návrhářů, designérů a umělců.)

http://www.artmap.cz/sites/default/files/styles/event_big/public/2014_06/The%20Chemistry%20Gallery.jpg?itok=pQQAJVoR
Chemistry

8. – Petrohradská 1.2.3. (PETROHRADSKÁ 1.2.3. je prvním z putovních projektů spolku PETRHOHRADSKÁ KOLEKTIV, který dočasně využívá budovu bývalé čokoládovny v pražských Vršovicich. Je místem pro tvůrce, začínající mladé umělce i studenty vysokých uměleckých škol. Hlavní ideou projektu je vzájemná komunitní médiová výměna, kdy se střetává hudba, malba, film, grafika, fotografie atp. pod jednou střechou a vzniká zde inspirativní prostředí, které umožňuje seznámení se s individualitou každého jedince a prostor pro případné propojení tvorby.)

https://www.yelp.cz/biz_photos/petrohradská-1-2-3-praha?select=ZcmE4z5dmslLTgGeR36kWg
Petrohradská

 

 

prev
next