RETRO KOMNATA

Vrátit se alespoň na chvíli do minulosti nikdy nebylo jednodušší! Stačí překročit práh Retro Komnaty, malého obchůdku kousek od samotného centra Brna. Svůj sen si tady plní Viviana Bordásová.

Retro Komnata byla původně jen internetovým obchodem otevřeným na začátku loňského roku. Milovníci vintage oblečení zde mohli najít kousky z různých koutů světa. Od 16. září téhož roku se v Brně otevřel i kamenný obchod a milovníci vintage si tak mohou všechny kousky „osahat“ a vyzkoušet. Sortiment v obchodě se mění týdně, při každé návštěvě tak narazíte na něco nového.

„Tím, že si zde lidé mohou koupit věci z druhé ruky, se tak přímo nepodílejí na moderním fast fashion průmyslu,“ říká Viviana Bordásová a dodává, že ekologie v odívání je pro ni dost důležitá. Splněním svého snu se snaží přinést do českých ulic závan minulosti a zároveň druhou šanci pro spoustu módních kousků.

Kdekdo by mohl namítnout, že je Retro Komnata jen luxusnější verzí secondhandů. Opak je ale pravdou! Oproti klasickým secondhandům je poměrně vyhraněná. I díky úzce profilované nabídce sortimentu sem totiž zákazníci nevyrážejí na klasické nákupy, ale na „lov pokladů“.

V sortimentu tohoto brněnského vintage obchůdku lze sehnat modely již z 50. let  20. století. Sama majitelka obchodu, Viviana Bordásová, má nejraději léta 70. a 80., plná barev a šílených vzorů. Jak ale vysvětluje, oblečení z dřívější doby nemá v obchodě i z finančních důvodů. Kousky ze 30. a 40. let jsou totiž již poměrně drahé a navíc často těžko sehnatelné. Ovšem jak sama říká: „Nikdy neříkej nikdy! Třeba jednou obchod zvětším a bude tu nějaká část i pro 30. a 40. léta.“

Prozatím je však obchůdek v brněnské Štefánikově ulici přehlídkou pokladů z druhé poloviny dvacátého století. A rozhodně je na co se dívat!

Autor: Klára Dvořáková

Foto: Viviana Bordásová, Retro Komnata

prev
next