ČESKO, SLOVENSKO A DYZAJN

O víkendu 24. – 25. 3. se uskutečnil jarní Dyzajn Market, a to tradičně na piazzetě Národního divadla. Přestože kalendář už nám naordinoval jaro, počasí samotné se pořád trochu zdráhalo. I tak se na marketu sešlo mnoho českých i slovenských designérů, aby prezentovali svou tvorbu. K vidění byla spousta krásných a originálních věcí od oblečení, přes doplňky, porcelán, tašky, vybavení pro děti, výrobky z papíru, skla a mnoho dalšího. Vybrala jsem pro vás z několika kategorií to, co mne zaujalo a chtěla bych se s vámi o to podělit.

SRNA

Tento projekt sice není na scéně české originální tvorby žádným nováčkem, ale je tak krásný, že stojí za zmínku pro ty, kteří o něm třeba ještě neslyšeli. Navíc je šetrný k přírodě. To proto, že vyrábějí recyklované nádobí z obalového skla. Svou ruční tvorbou vdechují sklu nový život. A pokud máte rádi čisté minimalistické pojetí, jejich sklenice, vázy, karafy, mísy a další výrobky vás jistě nadchnou!

FAKTICKY

Když se spojí industriální prvky s těmi přírodními, může vzniknout luxusní produkt. Pro tvorbu šperků jsou využívány použité materiály – od betonu přes polodrahokamy až po drahé kovy. Originálně zpracované doplňky vynikají svou neotřelou kombinací jisté dávky surovosti a luxusu.

VAŘÍM V ATELIÉRU, MALUJU V KUCHYNI

Karlovarský porcelán trochu jinak. Sympatická výtvarnice Jitka Tomanová svými autorskými ilustracemi dekoruje každý talíř, hrnek a hrneček. V její nabídce naleznete tématické kolekce a také vintage kousky, které též zdobí svou tvorbou a vdechuje jim tak nový život. Krásné, vtipné a originální.

APNOE

Ostravská fashion značka zabývající se upcyklací, tvoří z nechtěných kusů oděvů, materiálů, textilních zbytků či textilního odpadu. Košilím, sukním a jiným kusům oblečení dodávají novou šťávu autorským designem, barvením a dalšími technikami.

HANK

Se svým sentimentálním vztahem k Liberci jsem nemohla minout značku pocházející právě z těchto míst naší vlasti. Originální volnočasové oblečení s nádechem hor, minimalismu a poctivé ruční práce. Oblečení je vyráběno v ČR a potiskováno v dílně přímo v Liberci.

CARAMBOL

Když svůj green přístup k životu chcete podtrhnout i originální dekorací svého domova, umístěte krásné tillandsie do mosazných klecí. 100 % pain free! Tyto rostlinky levitující v prostoru stačí jen rosit a ony vám za to budou vděčné pohupující se v netradičním závěsném systému.

BY MYYNA

Krásný tip na dárek pro kamarádku, maminku či kolegyni. Papírenské produkty pocházejí z rukou české designérky Markéty Jinochové. Jemné motivy, příroda, preciznost a cit se snoubí na každém kousku z její tvorby. Její pohlednice, blahopřání, desky na dokumenty a pexesa!!! jsou naprosto okouzlující. S pexesy od Myyny se k této hře budete chtít vrátit i v případě, že nemáte děti! Při spolupráci se značkou La Bum, která nabízí krásné malé kolekce autorských látek z udržitelných materiálů jako je len a organická bavlna, byly jemné přírodní motivy Markéty Jinochové přeneseny i na látku. Do portfolia La Bum mimochodem patří také tvoření z omyvatelného papíru, etické vlny a tzv. t-shirt příze, která vzniká recyklací přebytků látek z módního průmyslu.

 

Autor: Petra Wiesnerová

Foto: Petra Wiesnerová

prev
next