3 KNIHY, KTERÉ NABÍZÍ UDRŽITELNÁ ŘEŠENÍ

Po podzimu a dlouhé mrazivé zimě nám na dveře pomalu klepe jaro. Dobré knihy jsou však fajn kdykoliv. A ty inspirativní obzvlášť. My jsme pro ty, které nabízí udržitelná řešení.

Falešná Pařížanka/ Kamila Boudová

Loni v říjnu vydala česká ikona udržitelné módy svou první knihu, ve které se věnuje právě tématu slow fashion. Kamila na stránkách své prvotiny odkrývá svůj osobní životní příběh zrodu uznávané módní revolucionářky. Její procitnutí vedlo přes úzkou zkušenost s fast fashion byznysem, poznala jeho finty a nástrahy a s touto cennou zkušeností se samozřejmě v knize ochotně podělila. Všechny informace podává nenuceně a v radostném duchu, Kamila čtenářům naservírovala příjemné i velmi poučné čtení. I když nehltáš knížky o adorovaném stylu obyvatelek mekky módy, Falešná Pařížanka tě uhrane. Její život je prostě cool.

Ismahel: Dobrodružství těla a ducha / Daniel Quinn

Ekofilosofická tvorba není vesměs ta nejčtivější. I u díla Ishmahel tohle platí, obsah však stojí za onu námahu. Jak je možné, že se svět dostal do stavu hrozící ekologické katastrofy? Lidstvo špatně pochopilo svůj základní příběh a právě tohle je osvětleno na stránkách knihy, která získala ještě před svým vydáním prestižní cenu Teda Turnera za celospolečenský přínos pro řešení globálních problémů. Na začátku všeho bylo slovo. A to slovo bylo špatně pochopeno. Zjisti proto, co ve skutečnosti sděluje slavný biblický příběh Genesis.

Cradle to Cradle / Michael Braungart, William McDonough

Že se nedá industrializace jen tak zastavit a nelze se vrátit do doby kamenné, na tom se shodneš s každým enviroskeptikem. S tímto daným faktem pracuje filozofie Cradle to cradle, která zásadně proměňuje, jak se ve výrobě přístupuje k ekonomice, lidským zdrojům i k životnímu prostředí. Kniha zábavnou formou odkrývá, že Cradle to cradle je o celostním přístupu jak výrobou prospívat (místo toho „jak škodit co nejméně“). Tuto filozofii lze uplatnit v jakémkoliv průmyslovém odvětví a sdružují ho určité univerzální body. Řídí se jimi třeba zakladatelky značky Creéme, které se svým projektem vyhrály první ročník soutěže S Brand. Přelomový přístup slaví velký úspěch například v Nizozemí, kde ho podporuje přímo místní vláda. Po přečtení rozhodně začneš tuto revoluční myšlenku šířit i u nás.

Autor a foto: Zuza Ryšavá

prev
next