3x ANO BAMBUSOVÉMU NÁBYTKU

Nákup bambusového nábytku vám možná připadá jako nedosažitelný luxus, ale přemýšleli jste nad tím, že třeba bambusový konferenční stolek, který vás bude teď stát několik tisíc, už nebudete muset nikdy vyměnit? Když se k němu budete chovat alespoň trochu ohleduplně, vydrží vám napořád. Jen si zkuste spočítat, kolik už jste utratili za těch pár stolků z Ikey, protože když jste se poprvé stěhovali, byla jejich koupě tou nejjednodušší cestou.

Od dřeva k bambusu

Nebudu vám nic nalhávat, jsme v tom spolu (tedy pokud nejste o krok přede mnou). Sama mám doma už druhý konferenční stolek z Ikey a stále víc a víc přemýšlím nad tím, že je potřeba ho vyměnit za „pořádný“. Moje prvotní myšlenka směřovala ke dřevu. Dřevěný stolek by se uprostřed obýváku krásně vyjímal a navíc se dá považovat za nezničitelný. Takže jsem začala pátrat po tom, jaké dřevo zvolit. Chtělo by to něco opravdu stylového, ne extra drahého, ale zároveň praktického a z hlediska udržitelnosti i šetrného k životnímu prostředí… A tak jsem narazila na bambus. Ne, bambus není dřevo. Je to hodně tvrdá tráva rostoucí převážně v jihovýchodní Asii, jejíž dřevnatá dutá stébla mohou mít v průměru i půl metru a vyrůstají až do výšky 40 metrů. Čím je bambus opravdu výjimečný? Mám pro vás hned 3 důvody, proč říct nábytku z bambusu ano.

ANO ZA ŠETRNOST K PŘÍRODĚ

Věděli jste, že bambus roste až 16x rychleji než dub? Dub dospívá v 70-80 letech, ale bambus už za 5 let. Patří k rychle a plně obnovitelným zdrojům a jeho sklizeň nenarušuje místní ekosystém. Bambus má mělké kořeny, takže neohrožuje zásobu podzemních vod a jeho sklizeň probíhá na mnoha místech stále ručně. Produkuje až o 35 % víc kyslíku než ostatní stromy a váže na sebe uhlík. Po šikovném zpracování po něm nezůstane vůbec nic – žádný odpad.

ANO ZA SNADNOU ÚDRŽBU

Bambusový nábytek je naprosto nenáročný. Stačí ho otřít navlhčeným hadříkem a je to. Navíc je odolný vůči vlhkosti, takže ho můžete umístit i do zimní zahrady nebo do koupelny. V tom případě jen dejte pozor na to, aby byl už při výrobě nábytku použit ošetřující přípravek proti plísni a hmyzu.

ANO ZA NADČASOVÝ DESIGN

Bambusový nábytek osvěží váš interiér nádechem exotiky. A to zaručeně nikdy nevyjde z módy. Vybírat můžete z velké spousty různých designů. Pokud si vyberete nábytek vyrobený přímo z kulatých stébel, bude vždy originální, protože žádné stéblo není nikdy stejné a ruční výroba jeho originalitu ještě podtrhne. Když sáhnete po nábytku z bambusových desek, také neuděláte chybu, jen nejspíš přijdete o tu unikátnost. No řekněte, kdo by si nechtěl po příchodu domů připadat jako na dovolené?

Kde bambusový nábytek seženete?

Ideální by bylo i z hlediska pořizovací ceny na nějaký osobitý kousek narazit v bazaru. Jinak se výrobou nábytku z bambusu mimo jiné zabývají dvě ryze české firmy, a to Bambooz z Počátků, kde umí například krásnou kuchyňskou pracovní desku viz obrázek níže nebo Helsynpro z Domašova u Bělé pod Pradědem, kde seženete obývací pokoj či ložnici z obrázků výše. Bambusový nábytek je k dostání i ve spoustě dalších obchodů, a to jak v e-shopech, tak ve velkých nábytkových řetězcích, kde si ale určitě pohlídejte kvalitu zpracování. Samozřejmě po vás nikdo nechce, abyste si hned kupovali celou bambusovou ložnici nebo obývací stěnu. Opravdu se nejedná o zrovna levnou záležitost. Proto taky první bambusovou věcí, kterou jsme si do domácnosti pořídili my, bylo několik praktických věcí do kuchyně v čele s bytelným prkénkem a touhle krásnou miskou z Ikey.

Bambusovým nábytkem to nekončí

Věděli jste, že z bambusu jde vytvořit prakticky cokoli? Kromě nábytku a podlah se z něho vyrábí také krásné nádobí (jak jsem už zmínila výše), ale také kartáčky na zuby, papír, oblečení a osušky i jídlo – bambusové výhonky mají nízkou energetickou hodnotu, ale jsou plné důležitých živin – a jako zajímavost můžete potkat dokonce i bambusové jízdní kolo.

P.S. – A pozor ratan není bambus!

Určitě znáte i nábytek z ratanu, který je často zaměňován právě za bambusový. Jsou to třeba taková ta lehká zahradní křesílka. Ratan je plazivá palma – liána, která roste v pralesech v jihovýchodní Asii. Nábytek a košíky se z ní díky ohebnosti a pružnosti po napaření a naložení v oleji pletou.

Autor: Nikola Nevečeřalová

Foto: bambooz.cz, helsynpro.com, pixabay.com

prev
next