ČESKÁ MÓDA Z DVORKU

Během toulek naší nádhernou Prahou můžete obdivovat a objevovat nejen krásná zákoutí, domy, notoricky známé památky a čím dál tím víc skvělých kaváren, ale také nová místa s českým designem a módou. Já jsem jedno takové místo objevila už před nějakou dobou, když jsem tam byla na křtu knihy Kamily Boudové, FALEŠNÁ PAŘÍŽANKA. Už tenkrát jsem zejména z toho místa samotného byla unešená, a říkala jsem si – za prvé, že je jak stvořené pro podobný event, a za druhé – že se tam musím vrátit a v klidu si všechny ty poklady, které tam prodávají, prohlédnout.

A tak jsem se vrátila na místo činu – na dvorek, respektive do showroomu zvaného BACKYARD. A mimochodem, ten dvorek – krásný, ruchu velkoměsta skrytý, klidný dvorek, tam skutečně mají. A teď k jádru věci – uvnitř naleznete šperky, kožené tašky, porcelánové doplňky a také oblečení českých designerů. A do konce i vymazlené sluneční brýle českého původu.

V sekci oblečení je zastoupena např. Kristýna K., originální dámské a pánské košile šité zejména na míru, minimalistické avšak variabilní kousky od značky LEM anebo sofistikovanou teplákovou módu od Appart.

Nejvíce mě zde však nadchla nabídka šperků. Rozhodně skvělý tip kam zajít, když sháníte originální dárek pro někoho (ženu), kdo má rád neotřelé doplňky. Tvorba šperkařky Markéty Richterové a designéra Zbyňka Krulicha nesoucí značku Blueberries má v sobě něco velmi přitažlivého. Možná je to tím specifickým vnímáním a inspirací organickými tvary, možná použitou technologií. Jejich kolekce Frost ve vás vzbudí touhu být alespoň na chvíli ledová královna.

Zcela minimalistické a geometricky čisté šperky naleznete např. u Kristýny Malované a Mariany Berec. Naopak tvorbu inspirovanou přírodou a jejími květy reprezentuje studio Tyformy pod vedením Pavly Vachunové. Specialita jejich výrobků se skrývá v tom, že dominantním materiálem pro zpracování je porcelán, který je často opatřen pokovem zlata či platiny. Studio Tyformy se vedle špeřkařské práce věnuje i tvorbě užitého porcelánu a velkých plastik.

Takže až se příště budete toulat Prahou, zajděte se mrknout na tento dvorek. Jednak budete mít šanci na chvíli uniknout ruchu velkoměsta, a jednak budete moci nasát tvůrčí atmosféru, kterou je tento showroom naplněn. Možná je to proto, že přímo nad ním má řada šperkařů svůj ateliér a dílnu, a možná proto, že za pultem zde v roli prodavače naleznete vždy některého z designérů, jehož tvorba je v Backyardu k dostání. A pokud se toužíte potkat s někým konkrétním, mrkněte na jejich web, kde naleznete „rozpis služeb“.

Autor: Petra Wiesnerová

Foto: Petra Wiesnerová

prev
next