SLOW STYLE – VERONIKA RUPPERT
  1. Já, Veronika

Ahoj, jsem novinářka na volné noze,  od roku 2006 spolupracuju s Radiem Wave, protože je pro mě dlouhodobě nejpříjemnějším, otevřeným, svobodným a nezávislým médiem, pro které se u nás dá pracovat. Momentálně žiju napůl mezi Prahou a Chicagem. Dlouhodobě sleduju českou módu, od designu přes každodennost až po průmysl, slyšet a číst to můžete na webu a v podcastech pořadu Modeschau.  Natáčím také reportáže o kulturních akcích a výstavách a od letoška jsem dostala úžasný prostor díky novému pořadu Rozhovor Veroniky Ruppert, do kterého si zvu výjimečné osobnosti, jako Evu Eisler, Evu Jiřičnou, Matěje Hájka ze Ztohoven, nebo Radku Leitmeritz. Jako art director, dramaturg a stylistka spolupracuju na projektech, které mi dělají radost, třeba na mezigeneračních výstavách, kampaních a workshopech Modeschau a Elpida, nebo na editorialech mladých módních talentů pro BLUE PAPER a další média. Kurátorsky spolupracuju na programu konferencí Business Forward Forum pro MBPFW a od května chystám ve spolupráci s Radiem Wave a CAMP jednu super novinku, večery komentovaných projekcí WAVE CAMP, které propojí současný urbanismus, architekturu, design, módu a životní styl ve městech. První bude 9.5. od 19:00 večer, přijďte!

Při focení kampaně Není zač o tom jak můžeme pomáhat seniorům ve městě pro sdružení Elpida
  1. Inspirace

Když jsem někde daleko a sama, zaručeným lékem na duši je umění, architektura a příroda. Velkou inspirací je také moje rodina a láska a radost ze života, kterou do mě vložili. U nás vždycky všechny bavilo něco dělat, jsme taková hodně činorodá hyperaktivní rodina. Největší vliv na mě měla a dodnes má moje babička. Když nevím, co a jak, když jsem nejistá, v duchu za ní běžím pro radu, vzpomínám, co jsme dělaly a co pro ni bylo zajímavé a důležité. Obrovskou oporou je mi nejhodnější tatínek na světě a nejvíc se zasměju a odreaguju se ségrou, která je strašně originální a inspirativní osobnost. Vždycky mě něčím překvapí a má úžasný osobitý styl a super nápady.

V karavanu Tomáše Džadoně při natáčení reportáže pro Radio Wave. Foto Alexander Bel
  1. Styl

Můj styl ovlivnila elegance a kvalitní materiály oblečení, které nosili babička s dědečkem. Ráda nosím staré kusy, které jsou v rodině desítky let a kombinuju je s věcmi od mladých nastupujících designérů. Snažím se podporovat návrháře, ve které věřím a od každého, kdo mě zajímá, si vždy něco koupím. Třetím zdrojem pro mě jsou second handy a vintage. Nakupovat v běžných obchodech mě nebaví, když tam vidím viset desítky stejných věcí, které už dopředu vypadají jako nekvalitní trendový hadr, je mi z toho smutno. Co naopak ráda mám jsou tzv. podnikové prodejny českých značek, vždycky se v nich dá najít nějaký základní kousek, který vypadá ok a dlouho vydrží. Od bot, přes ponožky a spodní prádlo až po čepice, tašky a další doplňky.

MBPFW AW18, Veronika a Jana Pakočka. Foto Daniela Pilna_The W Prague Official
  1. Udržitelnost

Nejsem typ na osobní uniformu, nebavilo by mě držet jeden look, móda je pro mě zábava a komunikace, hodně záleží na mé náladě a příležitosti. Proto se asi nikdy nevejdu do nějakého šatníku pod 30 kusů. Moje zpomalení spočívá v tom, že preferuju kvalitu a nadčasovost a věci, které koupím, nosím a budu nosit opravdu dlouho.

S pejskem Javou v Chicagu. Foto Freddy Ruppert
  1. Modeschau

To, že mám na Radiu Wave pořad Modeschau, ve kterém mám naprostou svobodu se naplno věnovat české módě, beru jako velkou vzácnost a moc si toho vážím. Dostat do tradičních českých médií módu jako téma není vůbec jednoduché. Opakovaně to zkouším, ale velmi často narážím na nezájem a nepochopení. Řada velkých titulů se dnes téměř nevěnuje ani kultuře a móda je pro ně už příliš okrajová. Jako osobní výzvu beru to, psát a natáčet o české módě tak, aby to bylo zajímavé téma i pro mainstreamová média a jejich publikum a čtenáře. Moc bych si přála, aby editoři a šéfredaktoři pochopili, kolik důležitých věcí v sobě móda zahrnuje. Že se díky ní dozvíme spoustu věcí o životním stylu a hodnotách lidí. Móda odráží to, čemu lidé věří, proti čemu se vymezují, co odmítají a jaké jsou jejich představy o životě a světě. V módě se zrcadlí všechno, co hýbe společností, od politiky přes lidská práva až po náboženství a filosofii. Móda zdaleka není jen byznys, i když ten je pro ni samozřejmě velmi důležitý. Přijde mi škoda, že se v českých médiích často redukuje jen na čísla o prodejích, marketingové strategie a bizáry ze světa celebrit v podobě různých módních policií. Móda je součást kultury a citlivě odráží různá pnutí a směřování společnosti. Tak se o ní snažím psát a točit a doufám, že si o ní tahle budeme jednou moci číst i v řadě dalších médií v Česku.

V Radiu Wave. Foto Barbora Linková

Text a foto: Veronika Ruppert

Instagram: @veronikaruppert

prev
next