3 KROKY K RADIKÁLNÍ ZMĚNĚ ŠATNÍKU

Snad každý, kdo se alespoň malinko zajímá o téma udržitelné módy anebo udržitelného stylu života celkově, už někdy slyšel pojem Fashion Revolution. Kampaň, která celosvětově šíří myšlenku transparentnosti v oblasti módního průmyslu. Každoročně pak po celém světě v dubnu probíhá Fashion Revolution Week. A to právě u příležitosti výročí pádu oděvní továrny Rhana Plaza.

Letošní Fashion Revolution Week se bude konat 23. – 29.4. Zúčastněte se doprovodného programu, který v Praze proběhne v showroomu EtikButik. Hned naproti se otevře jedinečný 7 denní pop-up SWAP alias sedmidenní směnný obchod. A právě tato dvě místa jsou klíčem k vaší radikální změně šatníku.

Krok první – udělejte si názor. Do jaké míry a co přesně chcete podporovat a být toho součástí. Zjistěte, jak  funguje módní průmysl. Poslechnout si to můžete z úst Veroniky Blabla Hubkové, koordinátorky mezinárodní kampaně Fashion Revolution pro Českou republiku a autorky čerstvě vydané knihy Příběh skříně. V té popisuje realitu módního světa a stravitelnou formou nabízí odpovědi na otázky jako například „Jak je možné vyrobit a prodat triko za tři stovky?“ a mnoho dalších. Kniha nemá za úkol kohokoliv moralizovat, ale přinášet nový pohled na věc, rozšiřovat obzory a pomoci spotřebitelům (= nám všem) přemýšlet nad svými nákupy. Jak autorka sama uvádí, je to takové oděvní spotřebitelské minimum.

Krok druhý – začněte konat. A pokud nevíte kde začít a jak, nechte si poradit od ženy na slovo vzaté, jež si trefně říká Krotitelka chaosu. Během praktického workshopu na téma Zbav se nepořádku jednou pro vždy, vás lektorka uvede do populární japonské metody KonMari. Naučíte se, jak krok za krokem postupovat při úklidu tak, abyste s nepořádkem a nadbytkem věcí zkoncovali jednou pro vždy. Měli uklizený domov, v něm méně věcí a více harmonie… A když budete vědět, jak si uklidit (nejen) svou skříň, přistupte k dalšímu kroku.

Krok třetí – zaměřte se na sebe. Na sebe a na to, co sluší právě vám. Na workshopu Barvy&střihy Sama sobě stylistkou vás duo dam z Druhé ruky seznámí s taji barevných kombinací a správného výběru střihů padnoucích právě vašim křivkách. Řeč bude také o trendech, jejich vnímání a začleňování do vašeho (nyní již vytříděného) šatníku. Přesvědčíte se o tom, že k dosažení stylových outfitů nepotřebujete vlastnit přeplněnou skříň ani nejnovější trendy.

Až budete mít ve skříni uklizeno a v hlavě jasno v tom, co vám sluší, přebytečné oblečení a nejen to, můžete odnést na SWAP, a zároveň si tam třeba do šatníku doplnit to, co vám tam po velké čistce a načerpaných informacích z workshopů bude scházet.

Pokud to vše nestihnete realizovat v takto rychlém sledu, nevěšte hlavu. Vše v klidu vstřebejte, a na swap se vypravte třeba až při další příležitosti.

Na všechny workshopy je třeba se registrovat! Více info naleznete na facebooku pořadatelů – Udržitelně Chic, Institut cirkulární ekonomiky, EtikButik – etická móda a veganská obuv, Fashion Revolution Czech Republic and Slovakia.

Tak co, už se těšíte na tu změnu?

Autor: Petra Wiesnerová

Foto: fashionrevolution.org

prev
next