STYLOVÉ DOPLŇKY ŠETŘÍCÍ ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Určitě to všichni znáte – běžíte na schůzku a protože kafe je motorem moderního člověka, stavíte se ve své oblíbené kavárně na jedno sojové latté „to go“. Cestou ho do sebe kopnete, abyste na schůzce udrželi pozornost a obal vyhodíte do nejbližšího odpadkového koše.

Na schůzce se pohodlně usadíte, vytáhnete z kabelky stylový značkový zápisník, do kterého si píšete poznámky. Schůzka se bohužel trochu protáhla, takže nestíháte oběd a tak si jen v nejbližším fast foodu koupíte nějakou rychlovku, kterou se snažíte po cestě sníst. Nestíháte oběd dojíst a zbytek končí v koši, protože papírový obal, ve kterém byl oběd zabalený, by vám umastil kabelku, a přiznejme si – zas tak dobrý oběd to nebyl.

Po přednášce se stavíte v obchodě, abyste si nakoupili. Vezmete jen základní potraviny – pečivo, ovoce, zeleninu. U poklady si koupíte tašku a hurá domů vařit večeři. A když si konečně doma sednete se skleničkou vína, abyste si odpočinuli, možná si uvědomíte, kolik odpadu jste za celý jeden den vyprodukovali.

Ukážeme vám, že to jde i jinak a dokonce stylově.

  • Káva s sebou nemusí být eko-problém

Pokud si nestíháte kávu vychutnat v klidu doma nebo v kavárně, a nebo prostě máte radši pití za pochodu, nemusíte se trápit tím, že jednorázovými kelímky zatěžujete životní prostředí, pokud si pořídíte například jednu z následujících šetrnějších variant:

KeepCuphttps://eu.keepcup.com http://keep-cup.cz/ – nejen, že jsou tyto hrnečky od australské značky ekologické, ale mají také spoustu velikostí a různých barevných variant, včetně limitovaných edicí. A jako bonus se dají dát do mikrovlnky i do myčky.

Joco Cup https://jococups.com/ – pokud dáváte přednost trochu méně barevnému designu, můžete zvolit tuto variantu. Joco Cup má také původ v Austrálii a je vyrobený z borosilikátového skla se silikonovým víčkem a doplňky, aby se vám lépe držel. Můžete vybírat z různých barevných variant a velikostí a i v tomto případě můžete hrneček v klidu dát do mikrovlnky nebo do myčky.

  • Svačinám v papírovém ubrousku už odzvonilo

Přiznejme si, že doma připravená svačina je lepší než nějaký fast food. Problém ale bývá v tom, jak svačinu v tašce uskladnit, aby nepřišla k úhoně ona či obsah tašky. Sama mám ještě v paměti, jak jsem trávila přestávky snahou o odlepení přilepeného papírového ubrousku od chleba se sýrem. Tomu už ale dávno odzvonilo, protože jsou naštěstí k dostání pohodlnější varianty:

HBABio svačinové sáčkyhttp://www.ekonakup.cz/kompostovatelne-sacky-tasky-pytle-a-nadobi/svacinove-sacky-kompostuj.cz-15-ks?cPath=2& – pokud jste zastáncem toho, že plastový sáček je jediná možnost, jak se vyhnout nechtěné nehodě se svačinou v tašce, můžete vyzkoušet místo klasických tyto kompostovatelné svačinové sáčky od české firmy, která vyrábí nejen kompostovatelné sáčky na svačinu, ale také sáčky do odpadkových košů a spoustu dalších eko vychytávek.

MagsBags https://www.magsbags.cz/ – pokud nejste zastánci žádného plastu, ani toho kompostovatelného, pěknou alternativou s pestrým designem jsou svačinové pytlíčky od české firmy MagsBags. Můžete si vybrat z různých barevných variant a velikostí. Vyrábějí také i obaly na uskladnění chleba nebo třeba pytlíčky na drobné sladkosti, když vás honí mlsná.

Boc’n‘Rollhttps://rolleat.com/ – další varianta, jak si vesele a ekologicky zabalit svačinu. Španělská firma nabízí obaly na svačinu v hravých barvách a dokonce mají i speciální edici obalů na svačiny pro děti. Konec přilepeným papírovým ubrouskům!

  • Poznámky vždy po ruce

Abyste udělali dojem na klienta či spolužáky, není potřeba kupovat předražené značkové zápisníky. Můžete si udělat radost originálními zápisníky z recyklovaného materiálu, které vám všichni budou závidět.

Forewear zápisníkyhttp://www.forewear.cz – tento český projekt vtipně využívá recyklaci starého oblečení a vrací ho do oběhu v podobě krásně barevných zápisníků, obalů na knihy či tablety. S takovým výrobkem rozhodně ostudu neuděláte.

Zápisníky Skoba https://www.iskoba.cz/ – pod značkou Skoba se ukrývá knihařská dílna, která se může pochlubit ručně vyráběnými zápisníky, diáři a skicáky. Všechny výrobky jsou šetrné k přírodě z ekologických a recyklovaných materiálů a výběr je opravdu široký co do barev i velikostí.

  • Na nákup už jedině s vlastní taškou

Už i velké supermarkety zpoplatnily igelitové tašky, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou, když si místo jednorázových tašek na každý nákup pořídíte jednu, která se dá lehce složit do kapsy, kabelky či batohu, nezabere místo a můžete ji použít opakovaně:

Ecozz taškahttp://ecozz.com/cs/ –skladná taška do každé kabelky od české firmy Ecozz je vyrobena z recyklovaných PET lahví a má nosnost až 20 kg. Z množství barevných variant si vybere určitě každý.

Síťovka http://www.ceskasitovka.cz/ – klasická retro síťovka, se kterou se v minulosti procházela každá žena nesoucí nákup je zpět. Nejen, že se síťovkou omezíte nákupy jednorázových igelitových tašek, ale pomůžete i další dobré věci – síťovky jsou totiž šité v chráněných dílnách.

  • Bez mobilu ani ránu

Smartphone je naše prodloužená ruka a často o nás říká víc, než si myslíme. Rádi ho „oblékáme“ do obalů tak, aby ladil s naším outfitem. Můžeme na to jít chytře – s k životnímu prostředí šetrnými obaly na telefon můžeme skloubit styl s dobrým skutkem:

Pelahttps://pelacase.com/ – kanadská firma vyrábí eco-friendly obaly na Android i iPhone ve spoustě barevných variant. Ačkoli je to až neuvěřitelné, obaly jsou vyráběné ze lnu a jsou kompostovatelné. Z každého prodeje navíc výrobce přispívá na aktivity šetřící životní prostředí.

Tak co, už máte svého eko-favorita?

Autor: Lenka Nehasilová

Foto: Pixabay

prev
next