SKŘÍNĚ: LUCIE POUBOVÁ

Organizátorka akcí pro prevenci vzniku textilního odpadu a autorka Relu tašek

60 – 70 ks v šatníku

O ŽIVOTĚ

Mým záměrem je především předcházet vzniku textilního odpadu a k tomu směřuji i mé aktivity. Organizuji akce pro prevenci jeho dalšího vzniku jako swapy alias výměny přebytků, pořádám workshopy upcyclingu a  vzdělávací workshopy v oblasti textilní gramotnosti. Pod značkou Relu vyrábím tašky a batohy z použitých papírových pytlů od mouky.

O ŠATNÍKU

Můj šatník je mou srdcovou zaležitostí a stále se vyvíjí! Prošla jsem fází, kdy jsem měla většinu věcí  z řetězců (to jsem měla něco kolem 1 500 kusů oblečení), poté také fází radikalismu – všechny věci jsem měla pouze z druhé ruky ze seconhandů a velmi urputně jsem odmítala jakýkoliv nový kus z řetězce (to jsem měla kolem 40 kusů věcí), ale způsob, jakým jsem to dělala, mi štěstí nepřinesl. Teď jsem ve fázi, kdy mám převážné množství věcí z výměn (tedy už oblečení ani  z obchodů z druhé ruky moc nenakupuji), něco mám upcyklovené a část věcí mám od českých designérů či udržitelných mezinárodních značek. Do řetězců chodím výjimečně. Můj šatník má něco kolem 60 kusů věcí  a cítím, že už jsem připravená jít s počtem dolů. Můj šatník není ten klasický minimalistický! Liší se  v tom, že mám moc ráda barvy a vzory, a proto tedy základ držím a ty barevné věci po čase  a podle sezony obměnuji na swapech. Takže množství kusů +- držím, jen složení obměnuij. Od té doby, co mám méně věcí, se úplně vytratil pocit, že nemám co na sebe.

O VYUŽITELNOSTI

Snažím se využívat všechny své kusy a šatník stále zdokonalovat k tomu, aby se mi vše hodilo ke všemu a měla jsem oblečení na všechny příležitosti. Když vidím, že nějaký kus nepasuje dobře ke zbytku, hned jej posílám dál.

O VYHAZOVÁNÍ

Svůj šatník třídím pravidelně, cca jednou měsíčně si jej projdu a zamyslím se, jestli vše využívám a jestli je potřeba něco opravit. S menším počtem věcí to jde poměrně rychle, hodně využívám metodu konmari – co už nechci, nosím na swapy. Část zničených věcí se snažím použít v domácnosti.

Autor: Andrea Šlechtová

Foto: Ta Greta s.r.o. (Greta Blumajerová)

prev
next