CRAFTING PLASTICS

Brýle, které můžete hodit i na kompost

Jaro je konečně tu a spolu s ním se nezadržitelně blíží i první sluneční paprsky. Hurá! Takové počasí si žádá i nějaký ten doplněk, který nás před slunečním žárem ochrání. Vybrat si ale třeba skvěle padnoucí brýle, které navíc neubližují naší krásné planetě – to je pořádný oříšek. Co kdyby však existovala značka, která s přehledem zvládá obojí? Seznamte se s Crafting Plastics! – slovenským studiem, které boří plastové stereotypy a ještě k tomu vytváří opravdové skvosty.

Plasty, plasty… a ještě jednou plasty

Svět, ve kterém momentálně žijeme, se dá jednoduše shrnout jako tzv. „doba plastová“. Tedy plasty kam se podíváš. Svými vlastnostmi si získaly celý svět a v mnohých odvětvích jsou nejen díky své cenové dostupnosti téměř nenahraditelné. Jejich produkce se tak stále více přibližuje k hrozivým 400 milionům tun ročně. A nepotrvá dlouho než se z nadsázky, že nás plastový odpad za chvíli přeroste, stane realita. Velkou část plastů ani nelze recyklovat. Jejich cesta pak často končí například ve spalovnách, které jsou pro životní prostředí katastrofálním řešením.

Na STU v Bratislavě se však začal nekonečný uzel problémů s plasty rozplétat. Tamnímu výzkumnému týmu pracujícímu v oblasti biodegradovatelných plastů se totiž podařilo nemožné – společně s profesorem Pavlem Alexym vyvinuli první stoprocentně rozložitelný bioplast. Navíc bez jakýchkoliv příměsí ropy. Když ho tedy hodíte na kompost, samovolně se rozloží a nezanechá po sobě jedinou nežádoucí stopu. Geniální? Ano! Ale tady ty skvělé zprávy zdaleka nekončí.

Za vším hledejte módního nadšence

Nově vzniklé příležitosti se totiž chopila kreativní dvojice Vlasta Kubušová a Miroslav Král. Vědecký výzkum propojili s módou a originálním designem, což dalo vzniknout Crafting Plastics! studiu. S láskou vyrábějí brýle, které můžete s čistým svědomím hodit i na kompost.

Za příznivých podmínek (dostatečná vlhkost a přítomnost těch správným bakterií) se v něm do 90 dnů zcela rozloží. Zbyde po nich pouze voda a takové množství CO2, jaké si z ovzduší vzaly rostliny, ze kterých byl plast původně vyroben. Jde tedy o uzavřený kruh a slovy jedné ze zakladatelek studia je celý proces „geniálně jednoduchý“.

Nerozmočí se při prvním dešti?

Životnost brýlí je jednou z největších obav snad všech jejich nadšenců. No schválně, že i vy jste nad ní již stihli zapochybovat? Bioplast užívaný na výrobu obrouček je však schopen bez ztráty kvality svých vlastností vydržet až dlouhá léta. Jarní přeháňka ani parná letní dopoledne jim tedy nijak neublíží.

Díky svému složení jsou zároveň navíc zcela netoxické, což je skvělá zpráva, jelikož brýle přichází do přímého styku s pokožkou téměř denně. Daný bioplast se vyrábí například z kukuřičného škrobu a obroučky hrají všemi barvami díky přírodním barvivům, kterými mohou být i potraviny.

Cp!s má za sebou již 2 úspěšné kolekce a na dalších usilovně pracuje. V kamenných obchodech se jich dočkáme sice až od roku 2019, ale pokud po nich toužíte již nyní, nezoufejte. Určitě se s nimi totiž setkáte na nejrůznějších fashion eventech i letos. Již minulý rok se ukázali například na pražském Designbloku.

Zdroje: 1, 2

Autor: Lucie Rálišová

prev
next