NADACE VERONICA

Podílí se na kulturním dění v Brně, organizují přehlídky a pořádají workshopy. To vše za účelem ochrany přírody. Nadace Veronica vznikla před 26 lety a za tu dobu má na svém účtu nejeden opravený park nebo vysázený strom.

Posláním Nadace Veronica je podporovat rozmanité formy šíření myšlenek šetrného vztahu k přírodě. Podporuje místní i regionální projekty na zachování přírodních a kulturních hodnot krajiny, zejména na Moravě a ve Slezsku. Prostředky nadace jsou využívány mj. na podporu ekologického poradenství, na pořádání výchovných, vzdělávacích a kulturně zaměřených akcií pro veřejnost. V roce 2017 Nadace například zvyšovala povědomí o plýtvání potravinami s Potravinovou bankou, pomáhala neziskové organizaci NESEHNUTÍ nebo NaZemi.

Princ Charles na návštěvě v hostětínské moštárně, kterou nadace podporuje

„Podporujeme nejen už zavedené ekologické organizace, ale i neformální skupiny lidí, takže získat od nás grant může třeba i parta sousedů, která chce ze zanedbaného vnitrobloku udělat komunitní zahradu. Žádosti o nadační příspěvky hodnotí správní rada, která vybírá, koho podpoříme. Žádost je schválně dělaná tak, aby byla co nejjednodušší, skládá se jen z deseti stručných otázek a rozpočtu projektu. Záleží nám na tom, aby projekty, které podporujeme, byly něčím nové, aby měly konkrétní přínos pro ochranu přírody a krajiny a zlepšení životního prostředí, aby byly otevřené navenek – třeba aby nově vzniklá přírodní zahrada nesloužila jen úzké skupině lidí z jednoho domu. Taky je pro nás důležité zapojení veřejnosti a dobrovolníků tam, kde je to možné. Jde nám o to podpořit vlastní iniciativu lidí, jejich nápady na to, jak zlepšit svoje okolí a životní prostředí kolem sebe. Nově jsme se rozhodli naše působení rozšířit mimo Brno, takže nabízíme více granty po celém Jihomoravském kraji a do budoucna bychom to chtěli obohatit třeba ještě o Zlínsko, Vysočinu a sever Moravy“, říká ředitelka nadace Helena Továrková. Na webu můžete najít i interaktivní mapu projektů, které nadace z výtěžků dobročinných obchodů podporuje.

Přírodní zahrada v Hostětíně

Prostředky na tyto krásné projekty Nadace Veronica získává různě. Dobře postřehnutelné a pro mě i nepostradatelné jsou její tři obchůdky v Brně, na adresách V Kralově poli, Pekařská a Panská 9. Ty jsou skvělou alternativou klasických sekáčů a antikvariátů. Na své si tam přijde opravdu každý. Můžete najít koženou kabelku, LP Michaela Jacksona nebo starožitný porcelán. A to vše za skvělé ceny. Pokud si v obchodech nic nevyberete, můžete ještě zvážit, zda-li sami nemáte co nabídnout. Do skladu na Pekařské se totiž nosí právě ty krásné věcičky, které by pro vás byly nepotřebné, ale jinému dokáží udělat radost. Pokud se zrovna nenacházíte v centru Brna, věci, které chcete darovat, můžete zanechat v jedné z brněnských kaváren, které se zapojily do projektu Recykafe. Mezi tyto kavárny patří třeba Industra Coffee, Café atlas nebo Café Morgal. Další z možných způsobů podpory nadace je finanční dar. Ten můžete poskytnout jednorázově nebo třeba trvalým příkazem.

Nadace Veronica si také zakládá na kulturním dění a tak v Brně pořádá nemalé množství akcí. Zapojila se do Fashion revolution week v Brně, organizuje různé bazárky a také módní přehlídky s aukcí. Tu nejnovější chystají na tuto neděli 13.5. v Impact hub Brno – odkaz najdete zde.

Foto a model: Hana Kubešová

Přehlídka se koná v rámci Upcykling Challenge, kdy návrháři pracují s odpadním materiálem ze svých ateliérů a s darovaným oblečením z dobročinných obchodů nadace. Výzvu vytvořit upcyklovanou kolekci přijali studenti ze Střední školy umění a designu. K nim se připojí již zavedené návrhářky Sára Winklerová (Sarawin), Zuzana Rusínová (Hausfrau), Hana Kubešová (HK) a značka Punktura. Představí modely ze své běžné tvorby kombinované se speciálními upcyklovanými modely pro benefiční dražbu. Po přehlídce bude k dispozici k dražbě přes 25 originálních modelů. Několik z nich je unisex či pánských, takže do dražby se mohou zapojit i muži. Celý výtěžek z dražby rozdělí Nadace Veronica na ochranu přírody na jižní Moravě, na projekty pečující o krajinu na venkově.

Autor: Natálie Vencovská

Titulní foto: STUDIO SEVERA

prev
next