KOMUNITNÍ LEDNICE

Blíží se léto, prázdniny a čas dovolených. Na dovolenou si sbalíte všechny ty super letní outfity, opalovací krémy, klobouk, sluneční brýle, knihy na čtení, společenské hry pro vlahé letní večery anebo naopak vysoké podpatky pro letní večírky končící až ráno. Zajistíte si od kamarádů, aby vám zalili kytky a občas vyvětrali. Ale co s jídlem, které vám zbyde v lednici nebo spíži? To je záležitost, kterou mnoho z nás stále ještě před svým odjezdem zapomíná řešit, a po návratu z dovolené jsou nuceni vyhazovat zkažené potraviny do koše. Že se vám to stává také? A že nevíte, jak s tím přebývajícím jídlem naložit? Řešení nabízí komunitní lednice! Zahájení projektu komunitních chladniček proběhlo začátkem května v komunitním centru a zahradě Kotlaska.

Celosvětově se každoročně vyplýtvá 1/3 potravinové produkce. Jedná se tak o více jak 1 mld. tun potravin, z čehož 88 mil tun jídla připadá na Evropskou unii. V České republice se jedná o 80 kg jídla na osobu. Taková čísla jsou o to více alarmující, že proti nim stojí závratně vysoký počet lidí trpících hladem – jedná se téměř o 1 miliardu lidí. Do rizikových skupin nejsou zařazeni jenom obyvatelé zemí 3. světa. Jen v ČR je zhruba 10 % obyvatel ohroženo příjmovou chudobou a nemohou si dovolit kupovat potraviny ani kvalitní a ani v dostatečném množství. To ve vážnějších případech vede až k podvýživě. Nejvíce ohroženi jsou pak senioři a matky samoživitelky.

Komunitní lednice tak mohou pomoci nejen zmíněným skupinám, ale i všem ostatním, kteří to potřebují. Formou sdílení potravin tak vy sami můžete předcházet jeho plýtvání např. právě ve chvíli, kdy jej nestihnete spotřebovat. Do lednice je možné uložit potraviny před koncem data spotřeby a musí být v originálním balení. Výjimku tvoří ovoce a zelenina. Projekt komunitních chladniček – Samsung Bezezbytku si klade za cíl přispět k minimalizaci objemu vyhozených potravin. U příležitosti zahájení projektu byla první taková lednice předána do užívání v komunitním centru a zahradě Kotlaska v Praze 8 – Libni. V rámci pilotního projektu bude následovat umístění komunitních lednic v lokalitách Holešovice a Žižkov.

Autor: Petra Wiesnerová

Foto: Byznys pro společnost

prev
next