PROČ SI KOUPIT COFFEE CUP?

Také patříte mezi milovníky kávy, kteří si bez svého ranního šálku cestou do práce neumí představit den? Napadlo vás někdy, kolik takových papírových kelímku se denně vyhodí? Ale hlavně co se s takovým kelímkem děje po vyhození do odpadkového koše.

Pít kávu je v módě. Je to fenomén, na kterém má podíl především generace mileniálů. Ti pijí kávu mnohem častěji než předchozí generace a během jednoho dne vypijí dvě a více šálků. Káva pro ně navíc není jen nápoj, který jim doplní baterky, ale hlavně také módní doplněk. Sociální sítě jsou zaplaveny fotografiemi krásných fashion outfitů, kde kelímek s kávou hraje hlavní roli coby vysoce postavený módní doplněk. A navíc je dle některých studií konzumace kávy dokonce zdraví prospěšná. Takže je vlastně na pití kávy něco špatného? Problém nastává v momentě, kdy si v kavárně objednáte kávu s sebou a kelímek pak vyhazujete do tříděného odpadu v dobré víře, že chráníte planetu.

Pravdou je, že jednorázový papírový kelímek není ve skutečnosti úplně tak papírovým kelímkem. Aby se papír nepromáčel, kelímek je na vnitřní straně povoskován. A povoskovanou část od té papírové velmi těžko oddělíte. Jednorázový kelímek je tak prakticky nerecyklovatelný. Ani samotné papírové kelímky nevznikají z recyklovaného materiálu. Aby měl papírový kelímek všechny funkce, které se od něj očekávají, musí být vyroben z přírodní celulózy. Což ve výsledku znamená, že na výrobu kelímků musíte pokácet les. V USA se kvůli výrobě kelímků pokácí ročně šest milionů stromů. Výrobek z přírody, který se ale v přírodě rozkládá až po dobu 20 let. A jen ve Velké Británii se ročně spotřebuje 2,5 miliardy těchto kelímků. Takový kelímek je zkrátka nerecyklovatelným výrobkem, i když je vyroben z recyklovatelného materiálu.

Jak tedy můžete planetu před kelímkovou hrozbou ochránit? Řešení je prosté a opět máme hlavní slovo my, spotřebitelé, milovníci kávy. Některé kavárny se nás již snaží motivovat poskytnutím slevy, když si přineseme svůj vlastní hrneček. Způsob může být ale i opačný. Ve Velké Británii chtějí za jednorázový kelímek zavést příplatek. Tak to dnes například funguje v případě jednorázových igelitových tašek, což už dnes bereme za běžnou praxi a zvykli jsme si s sebou nosit své vlastní tašky.

 Já preferuji rozhodně nošení vlastního kelímku před příplatkem. Řada firem už na tento trend reagovala a zabývá se výrobou ekologických kelímků na kávu, které můžete používat opakovaně. Kelímky jsou vyráběny například z bambusových vláken, která ke svému růstu nevyžadují žádné chemikálie, a proto je kelímek biologicky rozložitelný. Poté co vám kelímek doslouží, se zase vrátí zpět k matce přírodě. Mrkněte na nabídku značek Bamboo cup nebo Ecoffee. Jejich provedení a barevné variace kelímků vás jisto jistě dostanou.

Pokud je káva módní záležitostí a kelímek módním doplňkem, pak rozhodně musíte vlastnit svůj jedinečný osobitý coffee cup, který podtrhne váš styl a dá především světu najevo, že vám osud planety není lhostejný. Pijte kávu stylově – z vlastního coffee cupu.

Autor: Barbora Hinková

Titulní foto: Bamboo Cup

Foto v článku: Ecoffee

prev
next