RE(CYKLUJ)-KÅNKEN

Nejudržitelnější batoh všech dob?

Batoh Kånken je v módním světě takřka pojmem. Je oblíbený po spoustu generací, používá se celá desetiletí a milují ho lidé všude na světě, aniž by se někdy musel změnit jeho originální a nadčasový design. Hodí se na procházky městem, víkendové výletování i na velké túry divokou přírodou, protože je mimojiné i velmi odolný.

Nyní firma Fjällräven přichází s novou verzí batohu, který nese název Re-Kånken. Rozdíl je v používaných materiálech pro výrobu, které jsou z 95 % vyráběné z recyklovaných materiálů a samy jsou recyklované.

Aby se dal Re-Kånken označit za nejudržitelnější batoh všech dob, musel se najít nový postup. “Vrátili jsme se na úplný začátek, kromě designu jsme neměli nic, začínali jsme od nuly. Naším cílem bylo dosáhnout nejnižšího možného dopadu na životní prostředí a zároveň přitom splňovat požadavky na dlouhodobý a funkční produkt,” uvedl Svante Björkroth z oddělení vývoje Fjällräven, který za tímto bohulibým projektem stojí.

Nyní je Re-Kånken vyroben celý z jednoho jediného materiálu. Tím je recyklovaný polyester. Na batoh se spotřebuje jedenáct PET lahví a je pečlivě kontrolováno, zda jde o použité lahve a zda byly před dalším použitím odloženy v centru recyklace.

“Re-Kånken potřeboval mít svou vlastní identitu. Kulatá značka s motivem lišky zůstala, na batohu Re-Kånken ale není v podobě nášivky, nýbrž je na něm přímo vyšita,” zmínil Svante Björkroth.

480_at_second_36.005269

“Neexistuje žádný manuál, jak vyrobit výrobek co možná nejvíce udržitelným způsobem. Kdyby to bylo tak jednoduché, dělal by to každý. Museli jsme vytvořit speciální proces a najít si vlastní cestu pro dosažení svého cíle. Kdyby jiné společnosti chtěly udělat to samé, mohli bychom vytvořit poptávku po přízi vyráběné technologií SpinDye z recyklovaného plastu. Náklady na výrobu by se snížily a pomocí této technologie by se mohlo vyrábět více výrobků.”

prev
next