GAS & OIL BESPOKE MOTORCYCLE

Gas & Oil bespoke motorcycle je projektem Matěje Sysla, mladého 25letého kluka z Českého Krumlova. Ve dvaceti letech, kdy ho k myšlence na vlastní motorku přivedl jeho blízký kamarád veteránista, vyrazil do Německa pro svou milovanou Yamahu SR500.

Matěj rozhodně není žádný troškař, aby si koupil nějakou novou „sériovku“. Šel tedy rovnou do starého stroje z 84(osmdesátéhočtvrtého) s myšlenkou na přestavbu. Tím to celé začalo.

Noci a noci strávené v tátově garáži, do toho vysoká škola, kapela, ale i přesto, že podmínky nebyly úplně ideální, vznikl jeho první stroj Old Fox. Konkrétně Old Fox Is Not Dead (čímž název vystihuje starý stroj, který na to ale má) je krásná punkovina s duší závoďáka. Na každém centimetru je vidět otisk Matějovy práce. Vnímáte ty začátky, to koleno, na kterém to dělal, a nevšední smysl pro detail, který je Matějovi vlastní a činí ho tak v jeho práci jedinečným. Jeho Yamaha je přestavba ve stylu cafe racer, což je styl, kde je cítit rychlost, divokost a trocha elegance zároveň. Záměrem je stroj co nejvíc odlehčit a přiblížit ho strojům závodním.

dsc_0136

Takhle přemýšlel Matěj před zhruba 5 lety. Dneska už blbne i na enduru v lese a užívá si jízdu na čemkoliv to jde. No a jak vlastně vznikla myšlenka na to dopřát tenhle požitek i jiným? Při práci, jak jinak. Při přestavbě Old Foxe Matěj zjistil, že tohle by dokázal dělat hodiny a hodiny a nevzpomenout si ani na jídlo. Dalším velkým podnětem bylo to, že lidem se to vážně líbilo a první Matějovy zakázkové custom stavby vlastně přišly tak nějak samy z okruhu přátel. Loni vstoupil do hry i Matějův společník Oliver Mann, kluk napůl z Norska a napůl z Anglie, který se stará hlavně o marketing a který byl také Matějův první zákazník s přestavbou Hondy CX 500 s názvem Grey Eminence. Matěj má v portfoliu kromě Old Foxe zatím 3 přestavby, dvě Hondy a jedno BMW. Motorky jsou krásné, osobité a vyzývavě drzé. Když je člověk vidí, chce se na nich projet, chce toho být součástí a touží po tom mít nějakou svou. Je to už rok, co se z tátovy garáže doslova přestěhoval na Palackého náměstí v Českých Budějovicích, do multikulturního kreativního prostoru Palace Creative Space a tam otevřel svou vlastní dílnu. Matěj je „pankáč“ a v dílně prakticky bydlí (spolu se svou fenou Wilmou).

Při našem rozhovoru venku na dvoře rozdělal oheň, pekl si maso a dokonce ani neřešil, že nemá pomádu ve vlasech, bez které ho většinou nepotkáte. Jeho práce je fascinující stejně jako jeho entuziazmus a vytrvalost. Je na místě smeknout před tím, jak si mladý kluk plní svůj sen…

_dsc4908_dsc4927

dsc_0009dsc_0016

Autor a foto: Hedvika Drenčeni

prev
next